Çeçenlere yeni pasaport ama işkenceyle!

Caharkale/Ajans Kafkas – Çeçenya’nın Rus yanlısı yönetimi 1 Mart 2020’ya kadar geçerlilik süresi olan yeni biometrik pasaportları dağıtmaya başladı. Ancak Çeçenler pasaport alımında işkenceyi aratmayan sıkıntılı bir süreç yaşandığını söylüyor.

Yeni pasaport bedeli 14 yaş üzeri vatandaşlar için 2500 ruble, küçükler için 1200 ruble olarak belirlendi. 1000 rubleye alınan eski pasaportlar beş yıl geçerliydi. Ve 14 yaş altı çocuklar için pasaport gerekmiyordu. Bu kişiler ebeveynlerin pasaportlarına işlenmesi yeterliydi.

Çeçenyalı bazı vatandaşlar, pasaport almada ciddi problemlerle karşılaştıklarını söylüyor. Aktarılan bilgilere göre pasaport alabilmek için Rusya Federal Göç Hizmeti Çeçenya İdaresi’ne başvurmak için gidenler günlerce sırada bekliyor. Üstelik belirlenen ücretin çok üzerinde para talep ediliyor. Rusya Federal Göç Hizmeti Çeçenya İdaresi’nden bir yetkili “Vatandaşlar eski tip pasaport da alabilir, yasak değil. Hem yeni hem eski pasaportun verilme süresi bir ay” derken Maret adlı Caharkaleli Kavkazki Uzel’e “İfade edildiği gibi sadece bin ruble ödeyerek pasaport alan kişi bizde galiba parmakla sayılabilecek kadar az. Bunlar da Federal Göç Hizmeti çalışanlarının yakınları, akrabaları olmalarına bağlı olarak böyle olmuştur. İnsanların çoğu pasaport (eski tip) alabilmek için dört bin ruble ödüyor. Üstelik pasaportu alabilmek için yaklaşık iki ay da beklemek zorunda kalıyorlar” diye konuştu.  

Yine Caharkale’den Rahman adlı kişi ise “Bu çoktandır sorunsuz bir şekilde işleyen bir tabloya dönüştü. Sonu gelmez kuyrukta beklememek için insanlar büyük miktarlar ödemeye hazırlar. Pasaporta acil ihtiyacı olanlar 300 dolar artı bin ruble veriyorlar. Bu durumda pasaport bir hafta sonra veriliyor. Eğer acil iş yoksa, dört bin ruble ödemek lazım, o zaman da pasaportu bir buçuk, iki ay sonra almak mümkün. Bu kimse için sır değil, hem göç idaresi ve diğer kurumlar için de sır olmadığını düşünüyorum” dedi.

Sivil toplum örgütlerinden birinin temsilcisi de benzeri bilgileri aktardı: “Sorun şu ki, insanlar bu tür büyük ihlaller, rüşvet hakkında sadece konuşuyor, ama bununla ilgili kimse ilgili kurumlara yazılı başvuruda bulunmuyor. Çeçenya’da yolsuzluğun boyutu ürkütücü seviyelere ulaştı.” ÖZ/FT