Çeçen slovikler operasyon yaptıkları daireye el koydu

Caharkale/Ajans Kafkas – 18 Ağustos’ta Caharkale’de dört kişinin öldürüldüğü bir özel operasyon gerçekleştirilen dairenin sahibi Hadiş İbayeva, 2004’den beri kendi üzerine olan tapulu dairesinin polisler tarafından elinden alındığını açıkladı.


Memorial insan hakları merkezi’nin Caharkale’deki ofisine başvuran İbayeva, daireyi 90’lı yıllarında sonunda aldığını ve şu anda erkek kardeşi ile birlikte Krasnodar’ın Armavir şehrinde yaşadığını söyledi.

 

Memorial’in verdiği bilgilere göre, Temmuz sonunda İbayeva, dairesini bir tanıdığı vasıtasıyla Bulat Vishanov’a kiraladı.

 

18 Ağustos gecesi Caharkale’nin Lenin caddesinde yürütülen özel operasyonda dört direnişçi öldürülmüştü. Operasyondan kısa bir sonra öldürülen üç kişinin kimlikleri Albert Osupov, Zaurbek Aysumov ve Razambek Şahmurzayev olarak açıklanırken, birkaç gün sonra da dördüncü kişinin Bulat Vishanov olduğu açıklandı.

 

Olayın ardından, ertesi gün Caharkale’ye gelen İbayeva, Lenin bölgesi emniyet müdürlüğüne götürüldü. İbayeva “Çantamı aldılar ve içini kontrol ettiler. Benim dairem ile erkek ve kız kardeşime ait dairelerin belgelerini buldular. Bütün belgelere el koyup evlerimizi elimizden aldılar” dedi. KU/ÖZ/YA