Caharkale’de cehennemden bir gece

Caharkale –  Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de direnişçilerle Rus yanlısı güçler arasında bir apartmanın kuşatılmasıyla başlayan çatışmalar 10 saat sürerken geride çok sayıda ölü ve yaralı bıraktı. Çeçen kaynaklara göre çatışmalarda üç direnişçi, bir sivil ve sekiz Rus yanlısı komando ölürken dokuz Rus yanlısı da yaralandı.

Çatışma 15 Aralık’ta gece 11’de üç Çeçen direnişçinin Dudayev caddesinde beş katlı bir apartmanda bulunduğu istihbaratının ardından binanın kuşatılmasıyla başladı. Çeçenler teslim olmamak için saatlerce direndi. İlk etapta Rus yanlısı güçler iki kayıp verdikten sonra çekildi. Ardından bomba atarla binanın üç ve dördüncü katlar hedef alındı. İki kat alevler içinde kalarak kül oldu. Operasyona Rus güçler de takviye olurken direnişçiler bir ara teslim olmak istedi ama karşılığında daha fazla ateş buldu. 16 Aralık’ta saat 8’e kadar süren çatışmada Rizvan Mihailov, Aslambek Elisultanov ve Ali Haciyev adlı direnişçiler yaşamını yitirdi. Çeçen direnişçilerle birlikte ölen üçüncü kişinin ev sahibi kadın Malika Dadaşeva olduğu öğrenildi. Rus yanlısı güçler altı kayıp verdi.

Rus yanlısı yönetimin içişleri bakanı Ruslan Alhanov’a göre ise çatışmada dört Çeçen savaşçı ile bir Çeçen polis öldü, üçü de yaralandı. (Ajans Kafkas)