Bakan yardımcısı Kadirov’un köylüsüne laf edince…

Caharkale/Ajans Kafkas – Kremlin güdümlü Çeçen başkan Ramzan Kadirov’un köylülerine hakaret eden kendisine bağlı ‘içişleri bakan yardımcısı’ tehdit ve dayak eşliğinde istifa ettirildi.

Zora dayalı yöntemleriyle uluslararası örgütlerin de raporlarına geçen Kadirov yeni bir icraata imzasını attı. Rus yanlısı Çeçen içişleri bakanlığı kaynaklarına göre ‘içişleri bakan yardımcısı’ Alambek Yasayev, birkaç hafta önce Kadirovların köyü olan Tsentaroy’da (Hosi-Yurt) görev yapan ve Kadirovstsi denen güvenlikçileri hedef alan bir konuşması nedeniyle kovuldu. Yasayev çareyi Moskova’ya kaçmakta buldu.

Yasayev Hosi-Yurt’a yakın olan Gudermes bölgesinin Novogrozni (Oyskhar) köyündeki vatandaşlara hitap ederken yaptığı konuşmanın video kaydı Caharkale’ye ulaşınca kızılca kıyamet koptu. Kayıtta Yasayev, Hosi-Yurtluları ciddi şekilde eleştiriyor, hoşlanmadıkları herkesi dövdüklerini söylüyordu. Zorbalığa karşı direniş göstermeye çağıran Yasayev, “Hosi-Yurtlular yollarda rahat hareket etmemize izin vermiyor; insanları dövüyor, hakaret ediyor ve ‘Biz Hosi Yurtlular ne istersek onu yapacağız’ diyorlar. Bugün aramızda onların dövmediği tek bir kişi yok. Ailemi buna örnek, beni ve babamı dövdüler. Hosi-Yurtluların ‘kadınları’ olmaktan onlarla savaşarak ölmek daha iyidir, tabi erkek isek" ifadelerini kullanıyor. Bu konuşmaların ardından neler olduğu konusunda kesin bilgi yok. Ancak İçişleri kaynaklarına göre, Yasayev bizzat Kadirov’a ifade vermek üzere çağrıldı, dayak atıldı, tüm mülkünden mahrum bırakıldı ve zorla istifa dilekçesi imzalatıldı.

Bunun üzerine Yasayev, Moskova’ya giderek Duma milletvekili Ruslan Yamadayev ve GRU’ya bağlı Vostok özel timinin başkanlığını yapan kardeşi Sulim Yamadayev’den yardım istedi. KU/ÖZ/FT