Almanya Çeçen mültecinin haline bakmadı

Berlin/Ajans Kafkas – Almanya hasta olmalarına bakmaksızın çoluk-çocuk bir Çeçen mülteci ailesini sınırdışı etti.

Chechenpress’e bilgi veren mültecilere göre, 8 Kasım’da doktorların seyahat etmelerinin sakıncalı olduğunu söylediği dört aylık bir bebek, travma sonrası stres teşhisiyle temmuzdan beri tedavi gören altı yaşındaki erkek kardeşi, yedi yaşındaki kız kardeşi ve ebeveynleri Polonya’ya gönderildi.

 8 Kasım sabahı Berlin’deki mülteci merkezine gelen polis, Valid D. ve ailesini uyandırıp Polonya’ya sınır dışı etmek için gözaltına aldı. Baba Valid’in ellerine çocuklarının önünde bir suçlu gibi kelepçe takıldı.

Doktorların hasta olan çocukların bu şekilde hiçbir yere götürülmemesi uyarısını da dikkate alan olmadı. Durumdan haberdar edilen Göç Hizmeti çocuklara doktor muayenesini gerekli görmezken, sadece sınırdışı edilmeden önce geçici tutukevinde hastabakıcı tarafından kontrol edilmeleriyle yetinildi. Hastabakıcı çocukların ateşin ölçüp birer hap verdikten sonra ‘yolculuk edebilecekleri’ hükmüne vardı.

Mülteciler ise sınırdışı edilenlerin tutulduğu bu merkezde doktorlar yerine başka sağlık personelinin kontrol yapıp yanlış teşhisler koymalarına bağlı olarak bazı üzücü vakalar yaşandığını aktarıyor.

Çeçen mülteciler, Almanya Dışişleri Bakanlığı’na sınırdışı edilen ailenin tekrar Almanya’ya getirilmesi çağrısı yaptı. ÖZ/FT