Ahmed Kadirov Vakfı Tomsk’taki tarihi camiyi restore edecek

Caharkale/Ajans Kafkas – Rusya yanlısı Çeçenya hükümeti heyeti, Sibirya Federal Bölge’nin Tomsk şehrine düzenlediği ziyaret sonucunda Tomsk Belediyesine tarihi Kızıl Cami’nin restorasyonu için destek sözü verdi.

Çeçen heyetinin Tomsk’a yaptığı ziyarette şehrin belediye başkanı Nikolay Nikolayçuk ile, Çeçenya sivil vakfı Ahmed Kadirov vakfı tarafından tarihi Kızıl caminin yeniden inşasına yardım edilmesi konusunda anlaşma sağlandı.

Tomsk ziyareti hakkında Rusya yanlısı Çeçenya başkanı Ramzan Kadirov’a, Çeçenya Manevi Eğitim Merkezi Başkan Yardımcısı Vaha Haşhanov bilgi verdi.

Çeçenya Başkanlığı basın sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre Haşhanov, Kadirov’a “Yerel yönetimle, Tomsk müftüsü ve halkı ile görüştük. Onlar bize, sizin Kızıl Caminin restorasyonu konusundaki yardım çağrılarına karşılık vermiş olmanızdan ötürü teşekkür etti. Ahmed Kadirov Vakfı başkanı Aymana Kadirova’ya, Tomsk’luların tarihi ve mimari bir yapı saydıkları caminin restorasyonuna yardım kararından ötürü teşekkürlerini iletmemizi istediler” dedi.

Haşhanov’un ifadesine göre, bir ay içinde proje hazırlanacak. Yeniden inşa çalışmaları ise tarihi binaların restorasyonu konusunda uzman bir firma tarafından yürütülecek.

Haşhanov “Tomsk belediye başkanı Nikolay Nikolayçuk, tarihi caminin korunmasının şehir için özellikle önemli olduğunun altını çizdi. Ayrıca Çeçenya Cumhuriyetini ziyaret etmek istediğini belirtti” dedi.

Haşhanov, Tomsk belediye başkanı ve Kızıl Cami İmamı Nizamudin Hazret Jumayev tarafından imzalanan teşekkür mektubu ile Tomsk şehri ve Kızıl Caminin tarihiyle ilgili kitaplardan oluşan hediyeleri de Kadirov’a iletti.

Kızıl Cami 1904’de Tomsk’lu Müslümanlar tarafından inşa edildi. Tomsk’ta Beyaz Merkez Camisinin 1915’de inşa edilmesine kadar Kızıl Camide 1600 müslüman ibadet ediyordu. 1920’li yıllarının sonunda cami kapatıldı, ardından sinemaya çevrildi. 1942’den 1985’e kadar içki imalathanesi olarak, daha sonra gıda ürünleri üretim yeri olarak kullanıldı. Özellikle bu dönemde büyük zarar gören cami minare ve kubbesini yitirdi.

Kızıl Cami bakım ihtiyacı sebebiyle şu anda kullanılamıyor, bu yüzden Müslümanlar tarihi Kızıl Cami yakınlarda bulunan medresede ibadet ediyorlar. KVKZWB/ÖZ/YA