Ahıska Sürgünü 70. yılında anılıyor 

Ahıska Türkleri, Sovyetleri Birliği Savunma Komitesi'nin 1944 yılında aldığı kararla ana vatanlarından Osta Asya steplerine sürgün edildiler. 

 

 

Çeçen-İnguş ve Karaçay-Malkar sürgünleri ile benzer sebeplerle sürgüne gönderilen Ahıska Türkleri ile ilgili rakamlar net değil. 86.000 Ahıska Türkü'nün 40.000'inin Kazakistan'a, 30.000'inin Kırgızistan'a, 16.000'inin ise Özbekistan'a gönderildikleri tahmin ediliyor. Bağımsız kaynaklara göre zor şartlarda sürgün yolcuğuna çıkan Ahıska Türkleri'nden 20.000 kadarı yollarda hayatını kaybetti.

 

1956 yılında Stalin'in ölümünün ardından Çeçen-İnguş ve Karaçay – Malkar halklarına geri dönüş izni çıkartan Sovyet yönetimi, hiç bir sebep öne sürmeden Ahıska Türkleri'ni bu kararın dışında bıraktı. 

 

1989 yılına kadar Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'da zor şartlarda hayatlarını sürdürmeye çalışan Ahıskalılar Fergana bölgesinde yaşanan olaylar sebebiyle oldukça sıkıntılı dönemler geçirdiler.

 

1999 tarihinde Gürcistan'ın Avrupa Konseyi'ne kabul şartlarında birisi olan Ahıska Türkleri'nin anavatanlarına geri dönüşü, aradan geçen zamana rağmen Gürcistan hükümetleri tarafından gerçekleştirilmedi.

 

Dünya üzerindeki nüfusları yaklaşık 300.000 civarında olan Ahıska Türkleri, Kazakistan, Azerbaycan, Türkiye, Özbekistan, Ukrayna, Kırgızistan ve Rusya Federasyonu başta olmak üzere birçok ülkeye dağılmış durumdalar.

 

Son yıllarda yaptıkları etkinliklerle kamuoyunun gündemine gelen Ahıska Türkleri sürgünlerinin 70. yıl dönümü münasebetiyle yaşadıkları ülkelerde etkinlikler düzenliyorlar.

 

Ahıska Türkleri Sempozyumu

 

Kendileri için garantör olarak gördükleri Türkiye'de, 1992 yılında çıkarılan bir kararname ile az sayıdaki Ahıska Türkü Iğdır ve Hatay'da iskan edildi. 1992 yılından beri vatandaşlık ve çalışma izni gibi problemleri halen çözülmemiş olan Ahıska Türkleri için sürgünlerinin 70. yıl münasebetiyle bir sempozyum gerçekleştirildi.

 

Çorum Hitit Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “Sürgünün 70. Yılında Ahıska Türkleri” sempozyumuna başta Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş olmak üzere birçok milletvekili de katıldı.

 

Amerika'da, Beyaz Saray önünde eylem

 

ABD'de yaşayan Ahıskalılar ise sürgünün 70. yılı münasebetiyle Beyaz Saray önünde bir eylem gerçekleştirdi.

 

ABD'nin farklı eyaletlerinden gelerek önce Gürcistan Washington Büyükelçiliği önünde toplanan Ahıskalılar, Beyaz Saray önüne gelerek eylemlerini gerçekleşti. Gösterinin organizatörlerinden olan Ahıska Türk Amerikan Toplum Merkezi Başkanı İslam Şahbandarov, tam 70 yıl önce Stalin tarafından alınan bir kararla çocuk, yaşlı, kadın demeden 100 bin civarında Ahıskalının Orta Asya çöllerine sürülerek bile bile ölüme yollandığını belirtti. Eylemlerine bundan sonrada devam edeceklerini açıklayan Şahbandarov, Gürcistan'ın Ahıska Türkleri'nin vatanlarına dönebilmeleri için gerekli şartları yerine getirmediğini belirterek yaşadıklarını dünyaya duyurmak için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

 

Dünya'da birçok ülkeye dağılmış olan Ahıska Türkleri, Stalin tarafından sürgün edildikleri ve şu an Gürcistan sınırları içerisinde bulunan anavatanlarına dönmek istiyorlar. 

Ajans Kafkas