Af Örgütü: Kafkasya’da yargısız infaz, işkence ve insan kaçırma suçları devam ediyor

Uluslararası Af Örgütünün yıllık raporunda Kafkasya’da en temel insan haklarının siloviklerce ihlal edilmeye devam ettiği kaydedildi.

 

Uluslararası Af Örgütü’nün (Amnesty International), dünyanın 159 farklı ülkesinde insan hakları durumunun tahlil edildiği yıllık raporunda Rusya’da azınlıkların ve sivil toplum örgütlerinin yoğun baskı gördüğü kaydedildi. Raporda Kafkasya ilgili ayrı bir bölüme de yer verildi.

 

23 Mayıs’ta Af Örgütü’nün internet sitesinde yayınlanan raporda, geçen yıl Rusya’da sivil toplum faaliyetlerini kısıtlayan yeni baskıcı kanunların kabul edildiği ifade ediliyor. İlgili kanun yabancı ülke vatandaşlarından finans desteği alan tüm sivil toplum örgütlerini ‘yabancı ajan’ kabul ediyor.  Raporu hazırlayan insan hakları savunucuları Rusya yönetiminin düzenli olarak farklı sivil toplum örgütleri ve insan hakları savunucularının itibarını lekelemeye çalıştığını belirtti.

 

Af Örgütü raporunda, Kafkasya’da durumunun oldukça istikrarsız olduğu ve önceden olduğu gibi güvenlik operasyonlarına insan hakları ihlallerinin eşlik ettiği ifade edildi, yasa dışı gözaltı, işkence, kötü muamele, yargısız infaz ve kaçırma olaylarına dikkat çekildi.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas