Krasnodar Kray Adıge Hase Başkanı 7 günlüğüne tutuklandı

Polisler tarafından, yönetim temsilcisinin yasal talebine itaatsizlik suçlaması ile gözaltına alınan Adıge Hase Başkanı Asker Soht hakkında Krasnodar Kray mahkemesi 15 Şubatta 7 günlük tutuklama kararı verdi.

Soht 14 Şubat akşamı gözaltına alındı. Gözaltının sebebi ve ne olduğu ilk başta bilinmiyordu. Dünya Çerkes Birliğinden bir kaynak, Soht’un gözaltı nedeninin, onun Soçi’deki Olimpiyatları protestosuna bağlı olabileceği ve onun ekstremizme karşı yasama konusunda yargılanabileceğini açıklamıştı.

 

14 Şubatta Yablonovski kasabasındaki evine kızı ile dönmekte olan Soht polisler tarafından aracının kontrolü için durduruldu.

 

Adıgey Adıge Hase Başkanı Adam Bogus “ Olay Yablonovski’de değil, Krasnodar tarafındaki köprüde oldu. Görgü tanıklarının açıkladığına göre, Soht köpekler eşliğinde arandı, bagajının altı üstüne getirildi. Kızı ile derstek geliyordu, ve anlaşılan o ki, polisin hareketi onu çileden çıkardı ve onlara bir şeyler söyledi, bunlar da yönetim temsilcisinin yasal talebine itaatsizlik olarak değerlendirildi” dedi.

 

Soht’un yakınlarının ifadesine göre, onun bir Amerikan medya kuruluşu ile röportajı olacaktı, ancak bu gözaltı bunu engelledi. Gözaltına neden olabilecek bir başka neden olup olmadığı ise bilinmiyor.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas