Bakana soru: Madem ki kovacaktın niye alkışladın?

Maykop/Ajans Kafkas – Kuzey Kafkasya’da müzecilik alanındaki çalışmalarıyla takdir toplamışken Adıgey Milli Müzesi müdürlüğü görevine son verilen Almir Abreg yönetimden haklı bir gerekçe istiyor.

Bir ay önce başarıları nedeniyle övgü aldığı Kültür Bakanı Adam Tletseri’nin sözleşmesinin süresini uzatmamasına anlam veremeyen Abreg, kendisiyle ilgili tasarrufun nedenini sormak için Devlet Başkanı Aslan Thakuşinov’la görüşmek istiyor.

Kültür Bakanı’ndan da bir açıklama bekleyen Abreg, “Devlet başkanı ile görüşmek istiyorum, çünkü gerçek tavrının ne olduğunu doğrudan, kimsenin yorumu olmadan öğrenmek istiyorum” dedi. Abregov, Tletseri’nin geçen ay müze çalışanlarıyla bir araya geldiğini, yapılan çalışmalar hakkında övgüyle konuştuğunu, hatta devlet başkanıyla bütün Kuzey Kafkasya’yı gezdiğini ama bu kadar güçlü gelişen bir müzeyi görmediğini söylediğini hatırlattı. Bütün bu başarıları müze çalışanları ve özellikle müdürünün hizmetlerine bağlayan Tletseri’nin bir ay sonra görevine son verme kararı almasının nedenini öğrenmeye çalışan Abreg, devlet başkanının yardımcısıyla görüştüğünü ve bir hafta içinde kendisine randevu sözü verildiğini aktardı. 62 yaşındaki Abreg, yaşının çalışmalarına engel teşkil etmediğini, bu sektörde ilerlemiş yaşına rağmen çok sayıda insanın bilgi ve tecrübesinden yararlanıldığını kaydetti. Abregov sayısız destek mektupları aldığını ve gerek Adıgey gerekse Rusya Federasyonu kültür bakanlıklarına görevde kalması talebiyle çok sayıda dilekçe gönderildiğini de öğrendiğini sözlerine ekledi. KU/ÖZ/FT