Almir Abreg yine kapı önüne konuldu

Maykop/Ajans Kafkas – Adıgey’de Adıge kültürü ve cumhuriyetin statüsünün korunması için verdiği mücadeleler nedeniyle daha çok bir dava adamı olarak tanınan Milli Müze Müdürü Almir Abreg’in görevine son verildi.

1988’den beri müdürlük yapan ve 2003’te kısa süreliğine bu görevden alınması müze çalışanlarının isyanına yol açan Abreg’in sözleşmesi yenilenmedi. Abreg, Adıgey’in statüsünü korumak için kurulan komitenin eş başkanlığını yürütürken Moskova ile kriz istemeyen çevreleri hayli rahatsız etmişti. Abreg’in sözleşmesinin uzatılmamasını büyük bir hata olarak gören müze çalışanları yine harekete geçti.

Müze çalışanları durumun düzeltilmesi için Devlet Başkanı Aslan Thakuşinov’a mektup gönderdi. Müze Müdür Yardımcısı Nadejda Bessarabova, Kültür Bakanı Adam Tletseri’nin Almir Abreg’le ilgili tasarrufunu, "Yıkım. Müzeye 30 yıldır profesyonelce başkanlık eden kişinin sözleşmesi uzatılmadı. Onun yerine bilgisi az biri atandı. Ve gerçekleştirilmeye başlanan devasa planlar başarısızlığa uğrama tehlikesiyle karşı karşıya" sözleriyle değerlendirdi. Bessarabova, Thakuşinov’un müze çalışanlarından oluşan bir heyeti kabul ederek endişelerini dinlemesi ve Abreg’i göreve iade etmesi gerektiğini söyledi.

Eleştirilere yanıt vermeyen Kültür Bakanı Tletseri ise, "Sözleşme süresi bitti ve sözleşme uzatılmadı" demekle yetindi.

1945’te Hatajukay Köyü’nde doğan Abreg Almir Nuhoviç. 1970’da Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi Tarih-Filoloji Fakültesi İngilizce Bölümü’nü bitirdikten sonra 1975’te Gürcistan Bilimler Akademisi bünyesindeki Tarih, Arkeoloji, Etnografya Enstitüsü’nde tarih doktorasını yaptı. 1976’de girdiği Abhazya Devlet Müzesi’nde genel sekreter olarak çalışan Abreg, 1988’da müdürlük görevine getirildi. KU/ÖZ/FT