Adıgey’de Tıj İlkay Misafirhanesi için 3 milyon ruble toplandı

Maykop – Adıgey’de Tıj İlkay Misafirhanesi’nin temeli atıldı ve proje için 3 milyon ruble (yaklaşık 175 bin TL) toplandı.

 

Tıj İlkay Ülker Geri Dönüş Yolu Projesi, Mart ayında Adıgey Cumhuriyetinin başkenti Maykop yakınlarında trafik kazası sonucu yaşamını yitiren Türkiye Çerkeslerinin sevilen ismi Tıj İlkay anısına, dostları ve yakınları tarafından, anavatanına dönmek isteyenlere hizmet edecek bir misafirhane kurulması fikriyle başlatıldı.

 

25 Temmuz’da Türkiyeli geri dönüşçülerin girişimiyle Maykop’ta temeli atılan misafirhane, diaspora’da yaşayan Çerkeslerin anavatana yapacağı seyahatlerinde konaklama ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri uygun maliyetli ve konforlu bir mekan olacak, Adigey’de oturum izni ve/veya vatandaşlık almak isteyen Çerkeslere, ikamet adresi gösterme, kısa-orta süreli konaklama, adaptasyon, dil öğrenimi gibi konularda hizmet edecek. İki katlı binanın bir katında ikişer kişilik 28 oda, diğer katında ise sosyal-kültürel etkinlikler ve toplantılar için uygun alanlar yer alacak.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas