Adıgey’de ücretsiz Rusça ve Çerkesçe dersleri 

Adıgey Cumhuriyeti Adıge Khase (Çerkes Derneği) 1 Nisan’dan itibaren ücretsiz Çerkesçe ve Rusça kursları için yeni öğrencilerin alımına başladı. 

 

Adıge Khase üyelerinin verdiği bilgilere göre, proje geçen yılın sonundan beri yürütülüyor. Bu süre içinde yaklaşık 80 kişi kurslara katıldı ve tamamı Federal Göç Servisi şubesinden geçici ve sürekli ikamet izinleri almak için gereken testleri başarıyla geçtiler.

 

Proje organizatörleri “Rusça eğitim çoğunlukla geri dönüşçüler için, yani anavatanlarına dönen Rusçayı iyi bilmeyenler için veriliyor. Çerkesçe kurslarına ise Rusya vatandaşları da dahil, isteyen herkes katılabilir” açıklamasında bulundu. Dersler 10-15’er kişilik gruplara üç aylık kurlarla veriliyor.

 

Dil kursları organizatörlerinden Adıge Khase üyesi Yüksel Galimet, “Katılımcıların çoğu Rusçayı hiç bilmiyordu, bu yüzden en temelden başladık. Adıgey Ulusal Sorunlar ve Yurttaşlarla İlişkiler Komitesinin verdiği tablolar, özel hazırlanmış programlar ve ders kitapları ile dil eğitimine başladık. Fakat metotla ilgili materyallere talep artıyor” dedi.

 

 

Yuga, Ajans Kafkas