Adıgecenin minik bir müzesi de oldu

Maykop/Ajans Kafkas – Adıgey’de öğrencilerin anadilini öğrenmelerine yardımcı olması için bir okulda Adıge dili müzesi açıldı.

Adıgece eğitimin başladığı ilk okullardan biri olan cumhuriyetin başkenti Maykop’taki 5 Nolu Okul’da açılan müzeye Adıge kültürünün yapıtaşı sayılan eşyalar yerleştirildi.

Adıge dili ve edebiyatı öğretmeni Gış Svetlana ile Oj Nahmed’ın girişimleriyle açılan müzenin oluşumunda en büyük katkıyı ise Adıgelere ait eşyalar yapan Negutsu Aslan sağladı. Svetlana’nın verdiği bilgilere göre, Negutsu Aslan atölyesine öğrencileri davet ederek eşyaların yapılışını gösterdi ve öğrencilere müzik aleti ‘pheç’iç’ler yaptırdı. Negutsu Aslan bu çalışmaları sayesinde okuldaki öğretmenleri, Adıgelerin tarihi ve yaşamlarıyla ilgili eşyaların sergileneceği küçük bir müzenin öğrencilerin Adıgeceyi öğrenmelerine faydası olacağına ikna etti. Müzeye konulmak üzere kendi el emeği çok sayıda eşyayı da hediye etti. Böylelikle açılan müze öğrencilere Adıgece derslerin verilebileceği bir şekilde dizayn edildi. Artık öğrenciler Adıge dili ve edebiyatı derslerini müzede görüyor. ADGM/ÖZ/FT