Abreg için yeni bir girişim

Maykop/Ajans Kafkas – Adıgey’de üstün hizmet ödülüne layık görüldükten bir ay sonra Adıgey Milli Müzesi görevini son verilen Almir Abreg ile ilgili tartışma devam ediyor.

Devlet Başkanı Aslan Thakuşinov, Abreg ve müze çalışanlarının randevu taleplerine 2 Mart’taki Rusya devlet başkanlığı seçimiyle ilgili meşguliyetini gerekçe gösterip geri çevirirken bu kez Adıge Parlamentosu’ndan bir vekil, Başbakan Vladimir Samojenkov’a meseleyi çözmesi yönünde çağrıda bulundu.

Adıgey Parlamentosu Kültür Spor Medya Komitesi Başkanı Yevgeni Salov, Samojenkov’a yazdığı mektupta Abreg’in görev süresinin uzatılmamasını eleştirip durumun düzeltilmesini istedi. Kısa bir süre önce altı müze çalışanı tarafından ziyaret edilen Salov, Abreg’in adeta kovularak haklarının çiğnendiğini, müzecilikte profesyonel bir yönetici olduğunun göz ardı edildiğini ve görevinden uzaklaştırılmadan önce Kültür Bakanlığı tarafından 450. yıl sergisi nedeniyle ödül verildiğini belirtti. Salov, başbakanın müze çalışanlarının Abreg’in görevine iade edilmesi çağrısına kulak vermesi gerektiğini vurguladı.

Müze çalışanları Thakuşinov’a 17 Aralık’ta bir mektup yazarak Abreg’in görev süresinin uzatılmamasını ‘ciddi kadro hatası’ olarak nitelemiş ve durumu görüşmek üzere randevu istemişti. Abreg de geçen haftalarda başkanın yardımcılarıyla birisiyle görüşüp Thakuşinov’dan randevu ayarlanacağı sözünü aldığını duyurmuştu. Ancak Adıgey Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri Yegor Goryaynov, müze çalışanlarının gönderdiği mektuptan haberdar olmadığını belirtirken Thakuşinov’un 2 Mart’taki seçimler nedeniyle kimseyle görüşemeyeceğini açıkladı. KU/NTPRS/ÖZ/FT