Tabagua’nın bahçesindeki patlama istikrarsızlaştırma girişimi olarak değerlendirildi

Abhazya Yüksek Seçim Kurulu, dün sabah Başkan Batal Tabagua’nın evinin bahçesinde patlayan el bombası olayının terör eylemi ve yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesinde durumu istikrarsızlaştırma girişiminden başkan bir şey olarak değerlendirmenin mümkün olmadığı yorumunda bulundu.

Dün sabah kimliği belirsiz bir kişi Tabagua’nın Sohum’daki evinin bahçesine el bombası attı ve patlama sonucunda evin bazı camları kırıldı, olayda zarar gören olmadı.

 

Abhazya Yüksek Seçim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksandr Adleyba “Bunu kim organize etti ve kim işlediyse işlesin kesinlikle terör eylemidir, onlar halka ve devlete karşı faaliyet yürüten yıkıcı güçlerdir” dedi.

 

Adleyba güvenlik organlarına geniş çaplı bir soruşturma yürütmeleri ve suçluları mahkemeye sevketmeleri çağrısında bulundu.

 

Abhazya Yüksek Seçim Kurulu oy birliği ile başkanları Batal Tabagua’ya destek olduklarını ifade ediyor ve herhangi bir provokasyona gelmeden seçim sürecini yasalara uygun olarak yürüteceğine dair güvence veriyor.

 

Tabagua’nın evinin bahçesindeki patlama olayı, devlet başkanlığı adayları seçim merkezleri tarafından da değerlendirildi.

 

Abhazya devlet başkanlığı adaylarından Raul Hacimba seçim merkezinden “Bizler, ülkedeki durumu istikrarsızlığa sürükleyecek bu tür metotları kınıyor ve kabul edilemez olarak değerlendiriyoruz” açıklaması yapıldı.

 

Bir diğer aday Aslan Bjaniya’nın seçim merkezinden “Olayın, yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine yönelik bir girişimden başka bir şey olarak değerlendirilmesi mümkün değil” açıklaması yapıldı.

 

Aday Mirab Kişmariya’nın seçim merkezinden “Bu eylemi, Yüksek Seçim Kurulu başkanını korkutmaya yönelik bir provokasyon olarak değerlendiriyoruz” açıklaması yapılırken, Leonid Dzapşa da yaptığı açıklamada “Zorlu devlet başkanlığı seçimleri arifesinde bu tür provokasyonları sadece, egemenliğimizi ve demokrasimizi yıkmak isteyen güçlerin yapabileceği kesinlikle açıktır” dedi.

Kavkazki Uzel,AjansKafkas