Rusya yeni Abhaz yönetimi ile çalışmaya hazır 

Rusya Dışişleri: Moskova yeni Abhazya yönetimi ile çalışmaya hazır. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ağustosta Abhazya’da yapılacak olan erken devlet başkanlığı seçimleri sonucuna saygıyla yaklaşacağını ve yeni Abhazya yönetimi ile çalışmaya hazır olduğunu açıkladı.

 

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı, muhalefetin 27 Mayıs çıkışının ardından Abhazya’da iç siyasette mücadele sürecinin hukuk sınırları dışına çıktığını, ancak Aleksandr Ankvab’ın fazileti sayesinde olayların şiddet senaryosuna dönüşmeden barışın korunduğunu düşünüyor.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde dün yayınlanan açıklamada “ Ahbazya halkı düşüncesini Ağustosta yapılacak erken devlet başkanlığı seçimlerinde ifade edecek. Rusya bu irade beyanına saygıyla yaklaşılacak. Yeni Abhazya yönetimi ile daha önceki yıllarda başarılı şekilde gerçekleştirilmiş olan Rusya-Abhazya ilişkilerinin gelişimi ve sağlamlaşması konusunda geniş çaplı çalışmalara devam etmeye hazırız” denildi.

 

Abhazya devlet başkanlığı görevini geçici olarak yürütmekte olan Abhazya Parlamento Başkanı Valeri Bganba, dün yaptığı açıklamada 24 Ağustosta yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmayı düşünmediğini ifade etti. Bganba ayrıca, yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin de henüz finanse edilmediğini kaydetti. Bganba’nın ifadesine göre, Yüksek Seçim Kurulunun gereken belgeleri hazırlaması ve bütçede değişiklik yapması gerekiyor.

 

Aleksandr Ankvab, 26 Ağustos 2011’de Abhazya’da yapılan erken devlet başkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 54,86’sını alarak devlet başkanı seçilmişti. Diğer adaylar Raul Hacimba ve Sergey Şamba bu seçimlerde yüzde 19,83 ile yüzde 21,04 oranında oy almıştı. Abhazya devlet başkanlığı kanuna göre devlet başkanı beş yıllığına seçiliyor.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas