Pesaro Belediyesinden İtalya Dışişleri Bakanlığına ‘Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıyın’ çağrısı

Sohum – İtalya’nın Pesaro şehri belediyesi Dışişleri Bakanlığına, Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıma çağrısında bulundu

 

Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, İtalya ziyaretinde Roma iş, sivil toplum ve siyaset çevreleriyle görüşmelerde bulundu.  Çirikba Pesaro şehrinde bir basın toplantısı düzenledi ve Abhazya’nın tarihi, Abaza halkının bağımsızlık mücadelesinin seyri, Abhazya’nın günümüz siyasi yapılanması, hukuk sistemi ve sosyal-ekonomik durumu hakkında belediye temsilcilerini bilgilendirdi. Görüşmenin sonunda Pesaro Belediyesi İtalya Dışişleri Bakanlığını Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımaya çağırdı. Belediye Baş Danışmanı tarafından imzalanan çağrı metninde şu ifadelere yer verildi:

 

“Kafkasya’da barış ve demokrasinin tek yolu bu iki cumhuriyetin bağımsızlığının tanınmasıdır. Kosova örneğinde olduğu gibi bu iki ülkenin de tanınması ve tüm alanlarda etkin çalışmalara başlanması çağrısında bulunuyoruz. Uluslararası ambargo, Abhazya ve Güney Osetya ekonomisine ciddi sıkıntı vermekte ve yurt dışı seyahat engeli vatandaşların büyük zorluklar çekmesine neden olmaktadır.

 

Pesaro Belediyesi, yukarıda ifade edilen hususlar çerçevesinde;

 

Hükümet, Dışişleri Bakanlığı, Meclis ve Senato Başkanları ile Dışişleri Komisyon Başkanlarını, Abhazya ve Güney Osetya cumhuriyetinin, bağımsızlıklarının tanınması yönündeki çıkarlarını Avrupa Birliğinde temsil etmeye çağırmakta;

 

Ve Pesaro Şehir İdaresine, Sohum ve Tshinval şehirleriyle dostluk protokolü imzalama sorumluluğu vermektedir.

 

Apsny Press, AjansKafkas