Nalçik'te “Abhazya Kültür Merkezi” 

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik'te “Abhazya Kültür Merkezi” açılıyor. 

 

 

2 Aralık 2014 Salı günü Kupala Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek açılış törenine yazarlar, sanatçılar, üniversite öğrencileri ve devlet adamlarının katılması bekleniyor.

 

 

Abhazya Kültür Merkezi’nin açılması için çalışmalar yürüten Doç. Dr. İnga Katspa, yaklaşık 20 yıldır üniversitede filoloji bölüm başkanlığını yürütüyor. Diasporadan gelen öğrencilerle çalışmaları ve gerçekleştirdiği kültürel etkinliklerle tanınan Katspa, Abaza ve Adıge halklarının yakınlaşmasına hizmet edecek bir merkezin kurulması için büyük çaba harcadı. Projenin Abhazya ayağında çalışan Abhazya Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi'nden Doç. Dr. Dijin Çurey de Abhazya Kültür ve Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlıklarıyla ilişkileri yürütüyor.

 

 

Çeşitli kültürel etkinliklerin de gerçekleştirileceği açılış töreninde sanatçılara ve bilim insanlarına plaketler takdim edilecek. Abhazya’dan genç yazar ve sanatçıların yanı sıra bir çok üniversite öğrencisinin de açılışa katılmak üzere Nalçik’de olacağı bildiriliyor.

Ajans Kafkas