Kolbaya: Mültecilerin sorunları 20 yılda çözülemedi

Gürcistan’ın Tiflis’teki ‘Abhazya özerk yönetimi’ lideri Vahtang Kolbaya, savaşın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen mülteci sorunun çözülemediğini kaydetti.

 

Abhazya dün 20. Zafer bayramını kutladı. Sohum’da yapılan geçit törenine savaş gazileri, öğrenciler ve askerler katıldı.  Abhazya Savunma Bakanı General Mirab Kişmariya, konuşmasında Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri, Rusya, Güney Osetya ve Transdinyester’den yapılan gönüllü desteklerini hatırlattı. Törene Abhazya’da görev yapan Rus askerleri ile Abhazya, Kuban ve Don Kazakları da katıldı. Başkent Sohum dışında ülkenin tüm şehir ve köylerinde de kutlamalar yapıldı.

 

30 Eylül’de bağımsız Abhazya zaferi kutlarken Tiflis’ten herhangi bir ses çıkmadı. Gürcistan yeniden entegrasyon bakanlığı basın sözcülüğü, ‘Abhazya’nın kaybedilmesiyle ilgili yas törenlerinin Sohum’un düştüğü 27 Eylül’de düzenlendiğini’ bildirdi.

 

Gürcistan mültecilerden sorumlu bakanlığın sitesinde yayınlanan resmi bilgiye göre, şu anda Gürcistan’da 258 binden fazla mülteci yaşıyor, bunların çoğunluğunu Abhazya’dan gelenler oluşturuyor, yaklaşık yirmi bini ise Güney Osetya’dan gelen Gürcü mülteciler.

 

Gürcistan’ın ‘sürgündeki Abhazya özerk cumhuriyeti yüksek konseyi başkanı’ olarak atadığı Vahtang Kolbaya, mülteci sorununun Gürcistan’ın öncelikli sorunları arasında yer aldığını kaydetti. Kolbaya, “Bugüne kadar mültecilerin ne sürekli ne de geçici ikamet sorunları henüz çözülemedi. Yüz binlerce aile başını hala sokacak bir çatı özlemi çekiyor. İlgili kurumlar, yabancı partnerlerle birlikte çözüm için projeler hazırladı. Tiflis, Zugdidi, Poti, Batum, Tshaltubo’da yaklaşık 100 bina inşa ediliyor” şeklinde konuştu.

 

Mültecilerin sıkıntılarının sadece konut olmadığını ifade eden Kolbaya “İş bulma konusunda da problemler var, ve bu sorun sadece mülteciler için değil bütün Gürcistan halkı için geçerli” dedi.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas