İtalyanlar Abhazya’da yatırım yapacak

Abhazya Ticaret Odası İtalya ve Tunuslu girişimcilerle işbirliği yapıyor.

Abhazya Ticaret Odası Başkanı Gennadi Gaguliya, İtalya’dan iki işadamı, Françesko Lo Yudiç ve Enriko Deliperi ile görüştü. Bu işadamları aynı zamanda Tunus’ta da aktif olarak çalışıyorlar.

 

Abhazya Ticaret Odasında yapılan görüşmeye Abhazya Dışişleri Bakanlığının İtalya ve San-Marino’daki temsilcisi Mauro Murcia, dışişleri bakan yardımcısı Kan Taniya da katıldı. Görüşmede Abhazya, İtalya ve Tunus iş çevrelerinin işbirliği perspektifleri müzakere edildi.

 

Abhazya’da İtalyan firmaların açılması konusu değerlendirildi. Abhazya’nın, Rusya Federasyonu ile ticari ilişkilerinde transit koridor olarak yer alması konusu görüşüldü.

 

Taraflar, eleştiri ve tecrübe alışverişi için kullanılan mesleki toplantı ziyaretlerinin devamı konusunda anlaştı.

 

Aynı zamanda Abhazya Ticaret Odası ile İtalya ve Tunus iş çevreleri arasında işbirliği anlaşmaları imzalanması da planlanıyor.

 

Abhazya Devlet Üniversitesi ve İtalya’nın Assisi bölgesinde bulunan Milli Kolej arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokolün altına kolejin rektörü A. Boni ve Abhazya Devlet Üniversitesi rektörü A. Gvaramiya imzalarını attı.

 

İmzalanan protokole göre yakında Assisi’ye eğitim için Abhazya Devlet Üniversitesinden ‘Otelcilik ve turizm’ konusunda uzmanlık alan bir grup öğrenci gidecek. Bir yıl boyunca öğrenciler İtalya’da bu konuda eğitim alacak, İtalyancayı öğrenecek.

 

apsnypress.info, abkhaziya.org ,AjansKafkas