Görevden alınan Abhazya başkanı seçimlerde yeniden aday olmayacak                        

Ankvab aday olmayacak !

Abhazya yerel uzmanlarının düşüncesine göre, Aleksandr Ankvab yapılacak erken devlet başkanlığı seçimlerinde aday olmayacak.

 

Abhazya’da 24 Ağustosta yapılacak erken devlet başkanlığı seçimlerine kimlerin aday gösterileceğiyle ilgili düşünceler dile getirilmeye başlandı. Yerel uzmanlar, Aleksandr Ankvab’ın artık seçimlerde aday olmayacağı düşüncesinde birleşiyor.

 

Gazeteci İzida Çaniya, Ankvab’ın seçimlerde adaylardan birini destekleyeceğini ihtimal dışı görmüyor. Gazeteci İnal Haşig ise, Ankvab’ın taraftarları için yeni bir aday bulmanın oldukça zor olduğunu ifade ediyor. Muhalefetin seçimlerde tek bir adayı mı olacak konusunun da görüşüldüğü Raul Hacimba tarafından ifade edildi.

 

Nujnaya Gazetesinden İzida Çaniya Aleksandr Ankvab ve Leonid Lakerbaya’nın seçimlerde aday olmayacağını düşünüyor. Ancak bununla birlikte eski devlet başkanı Ankvab’ın seçimlerde adaylardan birini destekleyeceğini (finansal olarak da) ifade ediyor.

 

Koordinasyon Konseyinin seçimlerde adayının kim olacağıyla ilgili olarak ise Çaniya, şimdilik bu konuda istişarelerin devam ettiğini, tek bir aday olması durumunun şüpheli olduğunu kaydetti. Muhalifleri birleştiren tek şeyin Ankvab’a karşı mücadele olduğunu düşünen Çaniya “ İleride büyük ihtimalle muhalifler ayrılacak” dedi.

 

Muhalefetin Abhazya’da oldukça zayıf olduğunu ve tek bir aday göstermelerinin oldukça zor olduğunu düşünen Çegemskaya Pravda gazetesi  yazı işleri müdürü İnal Haşig, Ankvab ve Lakerbaya’nın yapılacak seçimlerde aday olmayacaklarını ifade ediyor.

 

Ankvab taraftarları arasında aday gösterilecek öne çıkan bir ismin olmadığını ifade eden Haşig, üç ay içinde yeni bir figürün bulunmasının zor olduğunu, ancak yine de uygun kişiyi bulacaklarını düşünüyor.

 

Haşig de muhalefetin seçimlerde ortak bir aday gösterebileceklerini tahmin etmediğini, ülkede muhalefetin oldukça dağınık olduğunu kaydetti.

 

Şu an için seçimlerde Raul Hacimba’nın maksimum şansı var gibi göründüğünü ifade eden Haşig son anda her şeyin değişebileceğini de belirtiyor.

 

Abhazya’da yeni devlet başkanlığı seçimleri için kampanya, seçim tarihinin ilanından yedi gün sonra başlıyor.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas