Gürcistan, Abhazya demiryolunun açılmasını istemiyor 

Gürcistan yönetimi, Gürcistan ve Abhazya arasındaki demiryolunun yeniden ulaşıma açılmasına sıcak bakmıyor. 

 

 

24 Kasımda RF Devlet Başkanı Vladimir Putin, Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba ile Soçi’deki görüşmesinde, diğer taraflarla birlikte uzlaşarak Ermenistan, Gürcistan, Abhazya ve Rusya hattında demiryolu ulaşımını yeniden tesis etme önerisinde bulundu.

 

Konuyla ilgili olası müzakerelerin Abhazya’nın katılımı olmadan, Gürcistan ve Rusya heyetleri arasında gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Gürcistan devlet bakanı Paata Zakareişvili “Putin, Hacimba’nın yanında bu meseleyi dile getirdi, fakat kendisi de çok iyi biliyor ki, hiçbir zaman üçlü görüşme olmayacak. Mevcut sorunlar, şu anda işgalci konumunda olan Rusya ile bizim aramızda. Demiryolu ulaşımının yeninden sağlanması için, şartların müzakere edilmesi gerekli. Henüz bu konu görüşülmüyor. Ayrıca şahsen, Abhazya meselesini bilen biri olarak, Gürcistan ve Rusya arasında demiryolu ulaşımının Abhazya üzerinden kurulamayacağını biliyorum” dedi.

 

Gürcistan ekonomik kalkınma bakanı Georgi Kvirikaşvili ‘siyasi problemlerin çözümünde ilerleme görülünceye kadar’ demiryollarının yeniden inşası konusunun ele alınmayacağını ifade ederken, Parlamento başkan yardımcısı Manana Kobahidze ‘Gürcistan’ın bir bölümü işgal altında olduğu sürece’ demiryolu ulaşımı konusunun görüşülmesi mümkün değildir açıklamasında bulundu.

 

Gürcistan, Abhazya ve Rusya arasındaki demiryolu ulaşımı 1990’lı yılların başında koptu. 1992’de İngur nehri üzerindeki köprünün havaya uçurulmasıyla da tamamen kesildi. 2004’de demiryollarındaki onarımın ardından ‘Moskova-Sohum’ yolcu treni seferleri yeniden başladı.

 

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas