Geçici Başkan Abhazyada icraata başladı

Bganba Abhazya’da iki bölge başkanını görevden aldı.

Abhazya devlet başkanlığı görevini yerine getirmekte olan Valeri Bganba dün Gal ve Tkuarçal bölge başkanlarını görevden aldı.

 

Abhazya parlamentosu 29 Mayıs akşamı Aleksandr Ankvab’a devlet başkanlığı görevini bırakması önerisinde bulunmuştu. 31 Mayısta milletvekilleri, parlamento başkanı Valeri Bganba’nın geçici devlet başkanlığı görevini yürütmesi için oy kullandı ve erken devlet başkanlığı seçimleri için 24 Ağustos tarihini belirledi. Abhazya devlet başkanı Aleksandr Ankvab 1 Haziranda devlet başkanlığı görevini bıraktığını açıkladı ve devlet başkanlığı mührünü Bganba’ya teslim etti.

 

27 Mayısta Ankvab ile görüşen muhalefet liderleri hükümetin istifasını, iki ilçe başkanı ve ülke başsavcısının istifasını istemişti.

 

Abhazya devlet başkanlığı görevini geçici olarak yürütmekte olan Bganba dün, Gal Başkanı Beslan Arşba ve Tkuarçal bölge başkanı Timru Gogua’yı görevinden aldı.

 

Gal ve Tkuarçal bölge başkanlığı görevi geçici olarak başkan yardımcıları olan Vahtang Maan ile Zurab Arguniya’ya verildi.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas