Çek’ler Abhaz öğrencilere vize vermedi

Çek konsolosluğu Abhazya’lı öğrencilere eğitim vizesi vermeyi reddetti.

Staj için Çek Cumhuriyetine gitmeyi planlayan bir grup Abhazya’lı öğrenciye, Moskova’daki Çek elçiliği tarafından vize verilmedi.

Abhazya Cumhuriyeti Medya Çalışanları ve Gazeteciler Birliği, Abhazya’lı gazetecilerin profesyoneliklerinin arttırılmasına yönelik eğitim projeleri gerçekleştiriyor. Bu çerçevede Abhazyalı bir gurup üniversite öğrencisi, staj için Çek Cumhuriyetine gidecekti. Ancak Moskova’daki elçilik öğrencilere vize vermeyi reddetti.

Eğitim programı çerçevesinde Rusya’nın diğer bölgelerinden gelen öğrenciler ile birlikte, Abhazya’dan gelen öğrenciler de Prag’a gitmek için Moskova’ya geldiler ve tüm belgelerini hazırladılar, biletlerini aldılar ve hatta otellerini de ayarladılar, ancak Moskova’daki Çek elçiliği, Abhazya’lı öğrencilerin vize için sundukları belgeleri kabul etmedi. Abhazya’lı öğrencilerin pasaportlarının Abhazya’daki Rusya elçiliğince verilmiş olmasını neden olarak gösterdiler. Moskova’daki Çek elçiliği temsilcisinin ifadesine göre Abhazya, Çek Cumhuriyeti tarafından tanınmış bir ülke değil.

Abhazya’lı üniversite öğrencilerinin düşüncesine göre, Çek elçiliği kararında adaletsizlik ve ayrımcılık var.

Öğrenciler “ Çek elçiliği öncelikli olarak Rusya’nın egemenliğini ihlal ediyor. Sonuçta neresi verirse versin biz elimizde Rus pasaportu taşıyoruz. Rusya bölgesindeki bir başka ülke elçiliği, Rusya Federasyonu devlet organı tarafından verilen resmi bir belgeyi kabul etmeyi reddediyor. Bu diplomatik teamüllerin ve hukuk ölçülerin kabaca ihlalidir” dediler.

Abkhazia.org, AjansKafkas