Abhazya'daki çatışmanın detayları belli oldu  

Abhazya’nın Gal bölgesinde 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışma ve öncesinde yaşanan olaylarla ilgili detaylar belli oldu. Öldürülen üç çete üyelerinden ikisinin kimlikleri tespit edildi.  

 

Abhazya’nın Gal bölgesindeki çatışmada öldürülen ve bir vatandaşı kaçırma olayına karıştıkları tahmin edilen iki kişinin kimlikleri tespit edildi. Bölgede özel operasyon devam ediyor-güvenlik organları grubun diğer üyelerini arıyor.

 

Gal bölgesi Hiatska köyü sakinlerinden Gela Gergedava 12 Ocakta polise kendisini fidye amacıyla kaçıran bir çetenin elinden kurtulduğunu bildirdi. Bölge emniyetinden alınan bilgilere göre, Gela Gergedava Rep köyünde terk edilmiş bir evde tutuluyordu. Gece çete üyeleri uyurken kurtulmayı başardı. İçlerinden birini çizmesinde sakladığı bıçakla öldürdü, diğer ikisini yaraladı. Pep köyünde operasyon düzenlendi. Çıkan çatışmada diğer iki zanlı, Abhazya Terörle Mücadele Merkezi çalışanı Eduard Nersesyan ve FSB sınır muhafızı Andrey Udaltsov öldü.

 

Öldürülen adam kaçırma zanlılarından ikisinin kimlikleri tespit edildi. Gergedava’nın bıçaklayarak öldürdüğü ve güvenlik güçlerine göre grubun lideri olan kişi Cato Akubadiya. Diğeri ise 1985 doğumlu Gürcistan vatandaşı Levan Hargeliya. Üçüncü zanlının kimlik tespit çalışmaları devam ediyor.

 

Öldürülenlerin üzerinde 5,45 mm çaplı iki otomatik silah, çok sayıda mermi, giyecek ve gıda dolu çantalar bulunduğu başsavcılığa dayanılarak verilen bilgiler arasında.

 

Ayrıca grup üyelerinden Levan Hargeliya’nın babası Merab Hargeliya’nın, 1992-1993 yıllarında Gürcistan ordusunda Abhazya’ya karşı savaştığı bildirildi.

 

Bölge sakinleri, çetelerin Gürcistan sınırından geldiklerine emin. Çhortol köyünden Oksana Çamba adlı vatandaş “Evlerimizi bir an boş bırakamıyoruz, geceleri dışarı çıkamıyoruz, çocukları tek başlarına hiç bir yere gönderemiyoruz. İmkanı olanlar burayı terk etti. Gal’de yaşamak mümkün değil, tam anlamıyla bir suç yuvası” açıklamasında bulundu.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas