Abhazya Dışişleri Bakanı’ndan Türkiye’ye diplomatik ziyaret  

Abhazya Dışişleri Bakanı Viaçeslav Çirikba, 10-15 Şubat tarihleri arasında Türkiye’de diplomatik temaslarda bulundu. 

 

Abhazya Dışişleri Bakanı’nın Ankara’daki temaslarında Abhazya’nın Türkiye Temsilcisi İnar Gitsba da hazır bulundu.

 

İnsani, ekonomik ve siyasi görüşmelerden oluşan çalışma ziyaretine 11 Şubat’ta Rusya Federasyonu Elçiliğini ziyaret ederek başlayan Çirikba, Rusya Elçisi A.G. Karlov ile Rusya-Abhazya, Rusya-Türkiye ve Abhazya-Türkiye ilişkilerinin gelişim perspektiflerini değerlendirdi.

 

Aynı gün Koru Hospitals Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Biri ile de görüşen Dışişleri Bakanı, Abhazya’daki sağlık kurumları ile Koru Hospitals arasında işbirliği anlaşmasının imzalanması konusunu ele aldı. Anlaşma sayesinde hastalara uzaktan teşhis konulması ve sağlık personelinin eğitimi mümkün olacak. Görüşme sonunda Erer sağlık ve Eğitim Kurumları ile Abhazya Cumhuriyeti arasında ön protokol imzalandı. Protokol kapsamında Abhazya Cumhuriyeti vatandaşları Koru Hospitals sağlık kurumlarından yüzde 20 indirimli olarak faydalanabilecek. 

 

Ziyaretin ikinci gününde Ankara Gölbaşı Belediye başkanı Fatih Duruay ile görüşen Çirikba daha sonra TBMM’de bulunan Ak Partili milletvekilleri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Ak Partili vekiller Abhazya’yı daha yakından tanımak istediklerini belirttiler. 

 

Abhazya Dışişleri Bakanı dikkat çekici bir başka görüşmeyi ise Ak Parti Genel Merkezi'nde yaptı. 13 Şubat’ta Ak Parti Genel Merkezi’nde Ak Parti Dışişlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay ile buluşan Abhazya Dışişleri Bakanı ve beraberindeki heyet, Abhazya-Türkiye arasındaki ilişkilerin çeşitli yönlerini ele aldılar. Görüşmede Çirikba, Türkiye’nin Abhazya pasaportlarını tanıması, Türkiye ile Abhazya arasında deniz yolu ulaşımının açılması ve Abhazya’ya Türkiye’den gelecek yatırımların teşviki konularını gündeme getirdi. Daha bir çok konunun da gündeme geldiği toplantıda Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay da Türkiye ve Abhazya arasında ekonomik ve insani ilişkilerin geliştirilmesini istediklerini ve bunun gerçekleştirilebileceğini ifade ederek Türkiye tarafından tanınmamış olan Tayvan’ın Ankara’da temsilciliğinin bulunmasını örnek olarak gösterdi.

 

Apsnypress’in aktardığını göre Abhazya Dışişleri Bakanı Çirikba Türkiye temasları kapsamında ayrıca Ankara Ticaret Odası Genel Sekreteri Yavuz Cabbar, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, inşaat, kömür madenciliği, tarım ve hidroelektrik santral yatırımları ile bilinen ILCI Holding yönetimi ile de görüşmeler yaptı.

 

Görüşmelerde Bakan Çirikba, Türkiye-Abhazya Ticaret ve Sanayi Odalarının  kurulması ile düzenli olarak Türkiye ve Abhazya mallarının tanıtıldığı fuarların düzenlemesi konularını gündeme getirdi.

 

Bakan Çirikba, Türkiyeli işadamlarına Abhazya’nın ekonomik potansiyelini, su kaynakları, enerji, turizm ve üretim şartlarını anlattı. Ayrıca, Abhazya’nın Türkiye mallarını Rusya’ya ihracatı konusunda rahat bir transit koridor olabileceğini belirtti.

 

Türkiyeli işadamları ise Abhazya ekonomisine yönelik turizm, tarım, sanayi ve enerji alanlarının ilgi çekici olduğunu dile getirdiler. Özellikle de Abhazya’dan Kuzey Kafkasya’ya kara ve demiryolu bağlantısını sağlayacak Transkafkasya projesi ilgi çekici bulundu.

 

AjansKafkas