Abhazya demiryolu Ermenistan ve Rusya’yı bağlayacak

Rusya, Gürcistan ve Abhazya, demiryolunun Abhazya’da kalan kısmının ulaşıma açılması konusunda anlaştı.

 

Ermenistan Milli Güvenlik Konseyi Sekreteri Artur Bagdasaryan, Rusya, Gürcistan ve Abhazya’nın demiryolunun Abhazya bölümünün açılmasında anlaştıklarını belirtti.

 

Bagdasaryan’ın ifadesine göre, Abhazya demiryolunun açılması Ermenistan ekonomisi için stratejik öneme sahip. Bagdasaryan “Gürcistan tarafı kabul etti, Rusya ve Abhazya tarafı da. Bu süreçte aralarında anlaşmazlık bulunan tarafların olduğunu unutmamalıyız. Ancak önemli olan, şu anda siyasi irade demiryolunun açılmasından ve genel olarak demiryolu ulaşımının gelişiminden yana” dedi.

 

Bagdasaryan, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmelerde demiryolu konusunun da gündeme geldiğini belirtti. Vladimir Putin 3 Eylül’de Serj Sarkisyan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Rusya Demiryollarının Ermenistan demiryolu ağına yaklaşık 15 milyar ruble yatırım yapabileceğini ifade etti.

 

Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili de Ocak 2013’de Erivan’a yaptığı ziyarette, Rusya bazı tartışmalı konuların çözümünün ardından demiryolu ulaşımının Abhazya üzerinden yeniden inşa edilebileceğini ifade etmişti. Demiryolu ulaşımı 1992-1993 Gürcistan-Abhazya savaşıyla birlikte kopmuştu.

 

Kavkaz İnfo, AjansKafkas