Abhazcanın gelişmesine büyük destek

Abhazya yönetimi, Abhazcanın gelişimi için kaynak ayırmaktan kaçınmayacağını bildirdi.

Abhazcanın gelişimi konusunda, Devlet Vakfı Müdürü Gunda Kvitsiniya, Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab’a 2014’de vakfın projeleri konusunda bilgi verdi.

 

Kvitsiniya, Vakfın bütçesinin 1,1 milyon rubleye yükseltilmiş olmasının, gerçekleştirilecek faaliyetlerin arttırılmasına imkan sağlayacağını ifade etti.

 

Kvitsiniya, Abhazca’nın en erken yaşlardan itibaren eğitimine başlanması için gereken tüm materyalleri hazırlama imkanına sahip olduklarını açıkladı. Ayrıca, vakıf tarafından yayınlanan çalışmaların kısa sürede tükendiğini, ne kendilerinde ne de satış noktalarında materyal kalmadığını kaydetti.

 

Vakıf, ücretsiz olarak kitap ve broşürleri okullara, okul öncesi kurumlara dağıtıyor. Geçen yıl ücretsiz olarak 450 bin rublelik basılı ürün dağıtıldı.

 

Vakıf Müdürünün düşüncesine göre, geri dönüşçüler arasında da Abhazca dil eğitimi konusunda ses ve görüntülü kayıtlara, dublajı yapılmış çizgi film ve filmlere ihtiyaç var.

 

Gunda Kvitsiniya “ Çalışmalarımız bugün de sonuçlarını veriyor, ancak faydası gelecekte daha iyi anlaşılacak” dedi.

 

Gunda’nın verdiği bilgilerin ardından, Devlet Başkanı Ankvab, bütçeden ayrılan rakamın, vakfın Abhazcanın gelişimi konusundaki projelerini karşılayamaması durumunda arttırılabileceğini ifade etti.

 

Abkhazia.org,AjansKafkas