Abhaz ve Güney Osetyalı gazeteciler ortak çalışma yapacak

Abhazya ve Güney Osetya Gazeteciler Birliği kendi aralarında işbirliği anlaşması imzaladı.

9 Ocakta Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetleri Gazeteciler Birlikleri arasında, ortak enformasyon politikası belirlenmesiyle ilgili bir anlaşma imzalandı.

  

Anlaşmanın altına Abhazya Gazeteciler Birliği Başkanı Vladimir Kapba ve Güney Osetya Gazeteciler Birliği Başkanı Batradz Harebov imza attılar.

 

Anlaşma metninde “ Taraflar yetkileri çerçevesinde, medya alanında partnerlik ilişkilerinin oluşturulması ve genişletilmesi için uygun şartların oluşturulmasına, ortak enformasyon politikasının belirlenmesi, ortak enformasyon sahasının oluşturulmasına yardımcı olacak” ifadesi yer aldı.

 

Taraflar her iki ülkenin gazetecilerinin arasındaki işbirliğini sağlamlaştırmak ve profesyonelliklerini arttırmak için, ortak konferanslar, seminler, yuvarlak masa toplantıları, sanat gruplarının bir araya gelmelerini ve daha başka programları da organize edecek.

 

Taraflar, ilgili devlet organları üzerinde istatistiki bilgiler ve medya ile ilgili daha başka bilgilerin hukuki düzenlenmesi alanında, aynı zamanda periyodik basın yayınları hakkında tecrübe alışverişinde bulunacak.

 

Vladimir Kapba 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla herkesi tebrik etti, sağlık ve mutluluk diledi. Ayrıca imzalanan anlaşmanın önemli olduğunu ve Abhazca, Osetçe ve Rusça metinlerin imzalandığını kaydetti.

 

Batradz Harebov da, Abhazya ve Güney Osetya gazetecileri arasında ilişkilerin her zaman aktif olduğunu ve medya alanında birbirlerine dayanmalarının büyük bir avantaj olacağını kaydetti. Ayrıca, imzalanan anlaşmanın her iki ülke gazetecilerinin bundan sonra da etkin işbirliğini istediklerinin göstergesi olduğunu belirtti.

 

Anlaşmanın imzalanmasının ardından Güney Osetya temsilcileri Abhazya’lı meslektaşlarına Güney Osetya gazetecisi Aleksey Margiyev’in iki kitabını ve Margiyev hakkında yazılan bir kitabı hediye etti. Margiyev’in kitaplarından biri Abhazya Cumhuriyetinin ikinci devlet başkanı Sergey Bagapş hakkında, ikincisi Gürcü-Oset anlaşmazlığı ile ilgili tarihi belgeler kitabı.

 

Abhazya tarafı da Güney Osetya’lı meslektaşlarına hatıra kitapları takdim etti.

 

Abhazya’daki Güney Osetya elçisi Olege Botsiyev, 2014’ün ilk mesai gününde böyle bir anlaşmanın imzalanmasının sembolik olduğunu, bu anlaşmanın iki devlet arasında zaten var olan dostluk ilişkilerinin daha da sağlamlaştırılmasına yönelik olduğunu ifade etti.

 

‘Abhazya Yankısı’ gazetesinin baş editörü Vitali Şariya da anlaşmanın iki ülke gazetecileri arasındaki ilişkileri geliştireceğini ve yeni bir seviyeye taşıyacağını kaydetti.

Apsypress, AjansKafkas