Tiflis’te mülteciler iki binaya el koydu

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan’nın başkenti Tiflis’te mülteciler iki binaya el koyarak daha önce çıkarıldıkları yerlerin kendilerine iade edilmesini istedi.

Çoğunluğunu Abhazya’dan gelenlerin oluşturduğu mülteciler 3 Ekim’de Bakinski caddesinde bulunan yurtlara el koydular. Eyleme 28 aile katıldı. Eyleme katılanlar 20 yıldır hükümetin kendilerine vermiş olduğu vaatlerin yerine getirilmesini bekleyerek yaşadıklarını ifade ettiler.

 

Mülteci Miziy Mçvenava “Mülteci ve iskan işleri bakanlığı temsilcisi geldi. Kalın ya da gidin demedi. Bence onlar da ne yapacaklarına henüz karar vermediler” dedi.

 

Taşkent dönemecinde bulunan 7 nolu binaya da mülteciler tarafından el konuldu. 26 mülteci ailesi yaklaşık bir yıl önce bu binadan çıkarılmışlardı. Eyleme katılanlar bu binanın kendilerine ait olduğunu ve kimsenin onları buradan çıkarmaya hakkı olmadığını açıkladılar. Olay yerine mülteci sorunlarıyla ilgilenen bakanlık temsilcisi Georgi Jgenti geldi. Jgenti mülteciler taleplerinin yerine getirilmesi için her şeyi yapma sözü verdi.

 

Gürcistan yönetiminin Mart 2012 sonu verilerine göre, Gürcistan’da 265 bin 295 mülteci bulunuyor. Gürcistan’daki mülteciler bir çok kez yaşam şartları ile ilgili şikayetlerini dile getirdiler. Ağustos 2010’da Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Gürcistan yönetimini Abhazya ve Güney Osetya’dan gelen mültecilere gereken imkanları sağlayamadığı konusunda eleştirdi. KU/ÖZ/YA