Tiflis’in Rus barış gücüne karşı kozu varmış

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan, Rusya’nın Abhazya’daki barış gücü misyonuna son vermek için gerekçeler arıyor. Tiflis merkezli Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Mamuka Areşidze’ye göre Tiflis gerekçesini çoktan buldu.

 Areşidze’ye göre, Gürcistan Rus barış gücü askerlerini bölgeden göndermek için eskiden olduğundan çok daha sağlam bir gerekçeye kavuştu. Areşizde’nin gerekçe diye ileri sürdüğü ise Rusya’nın Gürcistan’ın sınır bölgesine askeri yığına karşı barış gücü askerlerine yaptığı takviye ile kendisine tanınan sınırı aşmış olması. 1994’te BM’nin gözetiminde Moskova’da imzalanmış anlaşma, Bağımsız Devletler Topluluğu şemsiyesi altında en fazla 3 bin barış gücü askeri bulundurmayı öngörüyor. Areşidze, Gürcü istihbaratının bu sayının aşıldığını tespit ettiğini öne sürüyor. Kavkazki Uzel’e konuşan Areşidze’nin yaklaşımı şöyle:

“Gürcistan’ın Rus barış askerlerinin Abhazya’dan çıkarılmasını başarma şansı var. Gürcistan çoktandır Rus barış gücü askerlerinin Abhazya bölgesinden çıkarılması meselesini gündeme getiriyordu ancak daha önceleri isteğini kapalı olarak ifade etmiş, sebep olarak da Rusya barış askerlerin görevlerini yerine getirmemelerini belirtmişti. Şimdi bizim daha sağlam gerekçelerimiz oluştu. Rusya’yı destekleyen Rusya, Fransa gibi birçok ülkeler artık Rusya’nın saldırganlığını itiraf etmeye başladı. Gürcü uzmanlar Abhazya’da bulunan barış gücü askeri sayısının kontenjandan fazla olduğunu tespit etti. Gürcistan için bu ikna edici bir kanıt olacak. Rusya üstelik keyfi davranıyor. Bunun dışında Rus askeri sadece Rusya bölgesindeki vatandaşlarını koruma hakkına sahip. Ayrıca barış askerinin askeri hareketlere katılma hakkı yok. Aksi durumda onlar artık barış askeri olarak adlandırılmaz ve Rusya işgalci niteliğinde olur. Gürcistan tüm bu gerçekleri kullanabilecek ve Rusya aynı şekilde devam ederse ayrılık bölgesindeki barış askerlerinin değiştirilmesi çözümün hızlandırılmasına yardımcı olacak.”

30 Nisan’da Abhazya’nın Oçamçıra bölgesine takviye güçler gönderen Rusya Savunma Bakanlığı, bu hafta gerekli görüldüğünde asker sayısını artırmaktan çekinmeyeceğini ilan etmişti. Ancak hem Sohum hem Moskova, Rus askeri sayısının 3 bini aşmayacağını kaydediyor. 1995’ten beri Rusya, Abhazya’da 2 bin civarında asker bulunduruyordu. Son takviyelerle bu sayının 2500’ü aştığı söyleniyordu. Ancak kesin rakam meçhul.

Gürcistan devlet başkanı özel temsilcisi David Bakradze de, hiçbir zaman Abhazya’da barış gücüne takviyeler yapılmasını kabul etmeyeceklerini belirtti. ÖZ/FT