Tiflis: Sorunlarımızı NATO’ya taşımayacağız

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan, yarın Bükreş’teki zirvede NATO’ya üyelik daveti alabilmek için Batılı müttefiklerin kaygılarını yatıştırmak için Abhazya ve Güney Osetya ile ilgili sorunları Kuzey Atlantik İttifakı’na taşımama sözü veriyor.

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya’nın başını çektiği 12 NATO üyesi Gürcistan’ın ‘sınırları ile ilgili sorunları çözmeden’ ittifaka alınmasına karşı çıkıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in "Bölgesel sorunlar yumağına karışmış ülkeler üye olamaz" çıkışının ardından Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigol Vaşadze, Gürcistan’ın bağımsızlıkları tanınmamış Abhazya ve Güney Osetya cumhuriyetleri ile ilgili sorunlarının çözümünü NATO’da asla aramayacağını savundu.

Vaşadze "Hiçbir zaman Kuzey Atlantik İttifak’ından ayrılıkçı sorunların çözümüne katılmasını talep etmedik, hiçbir zaman ittifaka girmeyi bu sorunların çözümü için bir yöntem olarak görmedik ve NATO’yu bu sorunların çözümü için kullanmayı planlamıyoruz" ifadelerini kullandı. Bakan yardımcısı "Rusya’nın aktif katılımı ile bu sorunları çözmek için daha başka binlerce yöntem var" diye ekledi.

Gürcü-Oset sorununun çözümüyle ilgili müzakere formatının değiştirilmesinden yana olduklarını yineleyen Vaşadze, son dönemlerde artan gerilimi düşürmek için Gürcü ve Güney Osetya liderlerinin görüşmesi konusundaki çağrılara “Buna gerek yok” yanıtı verdi. ÖZ/FT