Tiflis Moskova ile ticari görüşmeleri kesti mi? 

Gürcistan Dışişleri Bakanı Tamar Beruçaçvili, ABD’ye resmi ziyareti öncesinde Rusya ile ticari görüşmelerin durdurulduğunu açıkladı.  

 

Rusya pazarı ile ilgili tahminde bulunmanın mümkün olmadığını düşünen Beruçaşvili “Şu anda Rusya ile ticari konularda diyalogu durduruyoruz, çünkü bir anlamı yok. Rusya her an ambargo getirebilir” açıklamasında bulundu. Beruçaşvili ayrıca, Rusya pazarını ‘öngörülemez’ olarak nitelendirdi ve bir tuzağa benzetti.

 

Gürcistan başbakanının Rusya ile ilişkiler konusundaki özel temsilcisi Zurab Abaşidze ise, ticari müzakerelerin kesilmediğini, Beruçaşvili’nin büyük ihtimalle yanlış anlaşıldığını açıkladı. Abaşidze “Hayır, ticari ilişkilerle ilgili müzakereler durmadı, galiba yanlış çeviri oldu. Bakan Beruçaşvili’nin kendisinin de daha sonra bu haberleri değerlendireceğini tahmin ediyorum. Rusya ve Gürcistan arasında ticari ilişkilere dayalı diyalog devam ediyor, irtibatta kalacağız. Bütün sorumluluğumla temin ederim ki, ticari ilişkilerimiz büyük bir problem olmadan gelişiyor ve bu yıl içinde ilerleme sağlanabilecek alanlarda iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyorum” dedi.

Ajans Kafkas