Sarkozy, Gürcistan’ın ‘toprak bütünlüğünü’ desteklediğini açıkladı

Tiflis/Ajans Kafkas – Rusya ve Gürcistan arasında ateşkes anlaşmasının imzalanmasında arabulucu olan Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy, savaştan üç yıl sonra Tiflis’i ziyaret etti. Sarkozy Tiflis’te, Gürcistan’ın ‘toprak bütünlüğünü’ desteklediğini açıkladı.

Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili tarafından karşılanan Sarkozy’nin halka seslenişinden sonra iki devlet başkanı teke tek görüşmelerine devam etti. Gürcistan muhalefeti Sarkozy’nin ziyareti dolayısıyla Tiflis’in merkezinde bir miting düzenledi. Eyleme katılanlar Sarkozy’e ülkenin şu anki yönetimini değil halkı destekleme çağrısında bulundu.

 

Sarkozy halka hitaben yaptığı konuşmada “Burada, bu meydanda, sizin huzurunuzda şunu ifade ediyorum ki, Gürcistan halkının kendi yolunu belirleme hakkı, kendi müttefiklerini seçme ve özgürce geleceğini inşa etme hakkı vardır” dedi.

 

Askeri harekatların hızlıca sona erdirilmesinin barışın tamamıyla oluşturulduğu anlamına gelmediğini belirten Sarkozy “Üç yıl aradan sonra Gürcistan’da halen mülteciler var, alınan sorumluluklara aykırı olarak burada (Abhazya ve Güney Osetya’da) askeri güçler halen kalmaya devam ediyor, üstelik sayıları arttı” dedi.

 

Yerlerinden olmuş insanlara kendi evlerine dönme imkanı verilmesi ve tüm tarafların Cenevre görüşmelerine aktif olarak katılması gerektiğini ifade eden Sarkozy, güvensizliğin ortadan kaldırılması ve problemlerin çözümü sadece diyalog ve müzakere yolu ile mümkün alacaktır dedi.

 

Gül devriminden sonra ülkede büyük bir ilerleme olduğunun hissedildiğini söyleyen Sarkozy, “Buna rağmen yapılacak çok şey var. İç reformlar ve açıklık stratejisi Abhaz ve Osetleri geleceklerinin Gürcistan ile olduğuna ikna etmek için en iyi şans. Bu stratejiye devam etmek sizin Avrupa ülkesi olduğunuza Avrupa Birliğini ikna edecektir. Ben zaten Gürcistan’ın bir Avrupa ülkesi olduğunu söylüyorum” dedi.

 

Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili de Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy’e teşekkür etti ve çok sayıda insanın onun ziyareti dolayısıyla, ülkenin zor döneminde kendilerine gösterilen yaklaşım için şükranlarını sunmak için toplandığını kaydetti.

 

Sarkozy’nin ziyareti yaklaşık üç saat sürdü. Bu ziyaret, Sarkozy’nin üçüncü Gürcistan ziyareti oldu. Sarkozy daha önce savaş döneminde 2008’in Ağustos ve Eylül aylarında Gürcistan’a gelmişti. KU/ÖZ/YA