Saakaşvili’den büyük laf!

Sohum/Ajans Kafkas – Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Abhazya’da tutuklanan Gürcü gazeteci bırakılmazsa Sohum’a polis gücü gönderme tehdidi savurdu.

Abhazya ve Güney Osetya’yı tekrar geri almaya yemin etmiş olan Saakaşvili’den son salvo Gürcü Mze televizyonuna çalışan gazeteci Malkhaz Basilia’nın da aralarında bulunduğu üç kişinin Abhaz-Gürcü sınırında tutuklanmasıyla ilgili geldi. Gürcistan’ın 1992-1993 savaşında yenilerek çekildiği Abhazya’ya açıkça girmekten bahseden Saakaşvili, Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş’a şöyle seslendi:

Sergey Bagapş’a sunu söylemek istiyorum… Bagapş ya derhal yasadışı polisine yaralı ve kaçırılmış gazeteciye işkenceye son vermelerini emreder ve onu bırakır ya da ben, Gürcistan devlet başkanı, Basilaia’yı bırakmaları için Gürcü polisine tamamen yasal bir emir vereceğim.”

Apsni Press’e göre Bagapş, Gürcülerin kesinlikle bırakılmayacağını ve yasalar çerçevesinde mahkemeye çıkarılacağını belirterek, “Bu konuyu hiç kimseyle müzakere etmeyeceğiz” dedi. FT