Saakaşvili AKPM’de “Rusya emperyal heveslerinden vazgeçmeli” dedi

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili AKPM oturumunda Rusya’yı emperyal heveslerinden vazgeçmeye çağırdı.

Mikhail Saakaşvili, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) oturumunda yaptığı konuşmanın önemli bir bölümünü Gürcistan-Rusya ilişkilerine ayırdı. Gürcistan Devlet Başkanı Moskova’yı emperyal heveslerinden vazgeçmeye çağırdı.

 

AKPM’nin, Moskova’dan Abhazya ve Güney Osetya’nın tanımasının iptalini isteyen bildirisinden ötürü parlamenterlere teşekkür eden Saakaşvili konuşmasının diğer bölümünde, reformlar, yolsuzlukla mücadele ve batı dünyasıyla entegrasyon konularına değindi. Saakaşvili, parlamento seçimlerinden kendi partisinin mağlubiyetle ayrılmış olmasına rağmen, ilk kez iktidarın barışçıl bir şekilde yönetimi devretmiş olmasından dolayı gurur duyduğunu ve bunun Gürcistan demokrasisinin en büyük başarısı olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Rusya Federasyonu heyeti de AKPM’ye Mikhail Saakaşvili döneminde Gürcistan’daki insan hakları ihlallerinin soruşturulmasını önerdi. KU/ÖZ/YA