Rusya üniversitelerinde Gürcistanlı öğrenciler için 92 kişilik yer ayrıldı

Tiflis – Rusya Federasyonu Eğitim Bakanlığı Gürcistanlı üniversite öğrencileri için 92 kişilik burslu öğrenim kontenjanı ayırdı.

 

Rusya Federasyonu Eğitim Bakanlığının yabancı öğrenciler için burslu öğrenim programı çerçevesinde 2013-2014 eğitim yılı için Gürcistan’a 92 kontenjan ayrıldı. Programın Gürcistan koordinatörü Tiflis merkezli Rusya Yurttaşlar Birliği örgütünün başkanı Valeri Svarçuk, 15 Mayıs’ta yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Program yaklaşık yirmi yıldır devam ediyor. Rusya Federasyonu burslu öğrenim için bir çok ülkeden öğrenciyi üniversitelerine davet ediyor. Gürcistan’da bu programla biz ilgileniyoruz. Her yıl ayrılan kontenjana göre öğrencileri yerleştiriyoruz”.

 

Her geçen yıl sayının artmasıyla Gürcistan’a verilen kontenjanın 250’ye kadar ulaştığını kaydeden Svarçuk, Gürcistan’da zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran eğitim reformunun ardından geçen yıl üniversiteye girenlerin sayısında düşüş yaşandığını ve bu yüzden kontenjanın azaldığını ifade etti. Svarçuk, “Bu yıl Rusya Federasyonunun 35 şehrinde 92 kişilik yer ayrıldı. Bu program gençlerimiz için çok faydalı. Şahsen bütün öğrencilerimizin mezun olduktan sonra Gürcistan’a dönmelerini ve ülkelerine hizmet etmelerini isterdim, ancak öğrencilerin yaklaşık yarısı Rusya’da kalıyor” dedi.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas