Gürcistan’da Savaş Kurbanları anıtının açılışı yapıldı

Tiflis/Ajans Kafkas – Çerkes Soykırımını tanıyan Gürcistan’da yapılan anma törenleri kapsamında Savaş Kurbanları anıtının açılışı yapıldı.

Abhazya sınırına birkaç kilometre uzaklıkta Karadeniz kıyısında bulunan Anaklia şehrindeki törene Çerkes diasporasından misafirler, bilim adamları, gazeteciler, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes ve Adıgey’den heyetler katıldı.

21 Mayıs sabahı Çerkes Soykırımı ile ilgili Gürcistan Milli Arşivinde muhafaza edilen arşiv belgelerinden oluşan bir sergi açıldı. Çerkes halkının yaşadığı trajedinin gözler önüne serildiği serginin açılış töreninin ardından kıyıdaki bir otelden sahile doğru yürüyüş yapıldı, denize çelenk bırakıldı.

Toplanma alanında, Gürcistan Diaspora Bakanı Mirza Davitaya, Diaspora ve Kafkasya Parlamento Komitesi Başkanı Nugzar Tsiklauri, ABD’den Uluslararası Çerkes Konseyi Başkanı İyad Youghar, Kabardey-Balkar Adıge Khase Başkanı İbrahim Yağanov birer konuşma yaptılar. Ardından Soykırım Kurbanları anıtının açılışı yapıldı. 

Öğleden sonra da Gürcistan Diaspora Bakanlığı, Çerkes Kültür Merkezi, Jamestown Vakfı ve İlya üniversitesi tarafından organize edilen ‘Çerkes Soykırımının Tanınmasının Sonuçları’ konferansının açılışı yapıldı. KU/ÖZ/YA