Gürcistan’da Stalin kurbanları veritabanı oluşturuldu 

“Gürcistan’da Stalin Listeleri” projesinin tanıtımı başkent Tiflis’te Parlamento Milli Kütüphanesinde gerçekleştirildi. 

 

Gürcistan’da Stalin Listeleri projesi, Gürcistan İçişleri Bakanlığı ve Memorial’in katkılarıyla Enformasyon Özgürlükleri Gelişim Enstitüsü tarafından hayata geçirildi. Heinrich Böll Stiftung Derneği Güney Kafkasya bölge bürosu ve İsviçre’nin Tiflis Büyükelçiliği de finansal destek sağladı.

 

Veri tabanında, Stalin yönetimi tarafından 1937-38’de uygulanan “Büyük Temizliğin” kurbanı olan 43500 kişinin adları, bunların da yaklaşık 33 bininin kısa biyografileri yer alıyor. Veri tabanı, Memorial’in çalışmaları ve arşiv belgelerine dayalı olarak oluşturuldu. Aile arşivlerinden de fotoğraflar için yararlanıldı.

 

Enformasyon Özgürlükleri Gelişim Enstitüsü müdürü Giorgi Kldiaşvili, Stalin Listeleri kapsamında çalışmaların devam edeceğini, gelecek yıl proje çerçevesinde bir kitap yayınlanmasının planlandığını kaydetti. Kldiaşvili “Bugün halen 21 bin kişinin nerede gömülü olduğunu bilmiyoruz. Bu, bütün halkımızın trajedisidir. Bu liste ile işe giriştik ama Gürcistan’daki siyasi baskılarla ilgili araştırmalarımıza devam etmek istiyoruz” dedi.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas