Dünya Bankası Gürcistan’a 70 milyon dolar kredi ayırdı

Tiflis/Ajans Kafkas – Dünya Bankası, Gürcistan’a mevcut yolların iyileştirilmesi ve yeni yol inşaatları için 70 milyon dolar kredi ayırdı.
Eylül 2011’de Dünya Bankası Gürcistan’da yapılan reformlara destek için 40 milyon dolar düşük faizli kredi ayırmıştı.

Gürcistan Maliye Bakanlığı ve Dünya Bankası arasında 22 Mart’ta imzalanan anlaşma çerçevesinde Gürcistan 70 milyon dolar alacak.

Dünya Bankası Güney Kafkasya bölge müdürü Asad Alami, yeni projenin Gürcistan ekonomisine önemli oranda katkıda bulunacağını kaydetti. ‘Bölgede yolların iyileştirilmesi ve yeni yolların inşası hem tarım hem turizm alanında altyapının gelişimine hizmet edecek’ diyen Alami, Dünya Bankası’nın Gürcistan ekonominin güçlenmesine yönelik inisiyatiflerini desteklediğini belirtti.

Gürcistan tarafından anlaşmaya Maliye Bakanı Dmitri Gvindadze imza attı. İmza törenine Gürcistan bölgesel gelişim ve altyapı bakanı Ramaz Nikolaişvili de katıldı.

Aralık 2011’de AB, Gürcistan bütçesine 26,2 milyon avro aktardı. Bu para mülteciler ve eğitim sektörü için harcanacak. Ekim 2011’de ise Almanya’nın Gürcistan’da gerçekleştirilecek çeşitli projeler için 49 milyon avro ayırdığı açıklandı. KU/ÖZ/YA