‘Annemin üzerine yemin ederim ki…’

Moskova/Ajans Kafkas – Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya’ya karşı askeri saldırı planı hazırladıkları suçlamasını ısrarla reddediyor.

Rusya, sınıra Gürcü askeri yığınağına karşı Abhazya’da barış gücü askerlerinin sayısını artırmışken Gürcistan’ın Rusya Büyükelçisi Erosi Kitsmarişvili, askeri saldırı planını annesinin sağlığı üzerine yemin ederek reddetti.

Dün Moskova’da düzenlediği bir basın toplantısında Kitsmarişvili “Gürcistan, Abhazya ile savaşmayı düşünmüyor. Annemin üzerine yemin ederim düşünmüyoruz" ifadelerini kullandı.

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin Abhazya’ya alternatif olarak 2006’da Kodor Vadisi’nde kurdurduğu yönetim de Kodor Vadisi’nde asker bulunmadığı iddiasını kanıtlamak için Batılı gazetecileri bölgeye götürdü. Yukarı Kodor’da üstlenmiş Tiflis güdümlü “sürgündeki Abhazya yönetimi” başkanı Malkhaz Akişba, burada açılmış NATO Enformasyon Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, askeri yığınak yapılmadığını savunarak, bölge güvenliği ve istikrarının Gürcü polisi tarafından sağlandığını söyledi. Akişba, bölgede 2006’dan bu yana alt yapının yenilenmesi başta olmak üzere birçok alanda ciddi çalışma içinde olduklarını belirtti.

Halbuki Abhazya’ya olası bir hareket için stratejik önem arz eden Kodor’a askeri yığınak yapıldığı gerçeği BM Güvenlik Konseyi kararlarına da yansımıştı. Konsey, Gürcistan’a Kodor’u silahsızlandırmaya çağıran bir karar kabul etmiş, kararın uygulanmaması üzerine ikinci bir çağrı yapmıştı. 1994’te imzalanan Moskova Ateşkes Anlaşması Abhazya’ya ait olup yukarı kısmı Gürcistan’ın denetiminde bulunan Kodor Vadisi’nin silahsızlandırılmasını öngörüyor. ÖZ/FT