Abhazya ve Güney Osetya yine vaat listesinde

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan’da 2003’te Amerikan desteklik halk darbesiyle iktidara gelirken Abhazya ve Güney Osetya’yı geri alma vaadinde bulunmuş milliyetçi lider Mihail Saakaşvili andını tazeliyor.

Tiflis’te muhalefet isyanına erken seçim ilan ederek kontör çeken Saakaşvili, yeniden aday olması nedeniyle devlet başkanlığından istifa edip yetkilerini Parlamento Başkanı Nino Burcanadze’ye bırakırken, “5 Ocak’taki devlet başkanlığı seçimini kazanmam halinde Abhazya ve Güney Osetya’yı geri alacağım” dedi.

Saakaşvili, "Benim için amaç, devlet başkanlığımın korunması değil, Gürcistan için önemli olduğunu düşündüğümü işlerin yerine getirilmesidir. Bu görevler; Gürcistan halkını fakirlikten tamamen çıkarmak, bölge bütünlüğünü inşa etmek ve Avrupa entegrasyonu" diye konuştu.

Gürcistan Parlamentosu dünkü olağanüstü toplantısında Saakaşvili’nin devlet başkanlığı seçimlerinin 5 Ocak 2008’de yapılması kararını onayladı. Karar 1 ret oyuna karşı 148 milletvekilinin kabulü ile kabul edildi. KU/AP/ÖZ/FT