Erivan’da Suriyeli Ermeni çocuklar için okul açıldı

Erivan/Ajans Kafkas – Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Suriye’den dönen Ermeniler için okul açıldı. 

Erivan Belediye Başkanı Taron Margaryan, dün yapılan açılış töreninde, Suriye’den geri dönüş yapan yaklaşık 220 çocuğun bu okulda eğitim göreceğini açıkladı. “Belediye bundan sonra da Suriye’den gelen Ermeni ailelerinin kendilerini rahat hissetmeleri için elinden gelen her şeyi yapacak” diyen Margaryan ayrıca, Suriyeli Ermeniler için okul öncesi eğitim sorununun da çözüldüğünü açıkladı. Margaryan’ın ifadesine göre şu anda yaklaşık 60 çocuk ücretsiz olarak anaokuluna gidiyor. Dün açılış yapılan okulun kurulmasına “Kilikiya” isimli yardım örgütü öncülük etti. 

Ayrıca 4 Ekim’de Suriyeli Ermenilerin geri dönüşünün kolaylaştırılması konusunda kanunda düzenleme yapılması önerildi. Diaspora Bakanı Granuş Akopyan’ın ifadesine göre, eğer düzenleme kabul edilirse, diaspora ülkelerinde yaşayan Ermenilerin olağanüstü durumlarda Ermenistan’a dönmeleri halinde vize uzatma ve geçici ikamet alma konusunda harç ödemeleri gerekmeyecek.

Ermenistan diaspora bakanlığı bilgilerine göre, şu anda Ermenistan’da 5 bin Suriyeli Ermeni yaşıyor ve bunların sadece yüzde 30’unun Ermenistan vatandaşlığı bulunuyor. KU/ÖZ/YA