Kuzey Osetya’da polis şiddeti can aldı

Vladimir Tskayev Kuzey Osetya’da, tutuklandıktan sonra götürüldüğü karakolda hayatını kaybetti.

Tskayev aldığı darbeler sebebiyle hayatını kaybetti. Polis yetkilileri gencin dövülmediğini savundu. Kuzey Osetya Cumhuriyeti-Alanya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, polise saldırmak suçuyla göz altına alınan genç, sorgulandığı esnada polisleri suçlamak için kendini darb etti.

39 yaşındaki Vladikavkaz sakini Vladimir Tskayev, sokakta tartıştığı polis memuruna silahla vurduğu iddası ile tutuklandı. Tutuklanan Tskayev İristonskiy ilçe polis karakolunda sorguya alındı. Polislerin verdiği bilgilere göre sorgu anında oturduğu sandalyeden fırlayan tutuklu Tskatev, kafasını yere şiddetle bir şekilde vurdu. Tskayevi sorgulayan polis memurları, kendine zarar vermemesi için Tskayev’e müdahale etti. Müdahale yapılırken fenalaşan Tskayev için ambulans çağrıldı ve Vladikavkaz’da hastaneye gönderilen tutklu tedavi altına alındı. Hastanede yapılan müdahaleye rağmen, durumu ağır olan Tskayev hayatını kaybetti.

Tskayev, OMON birliğinde görev yapan bir memurla sokakta tartıştığı ve polis memurunu öldürmeye teşebbüs ettiği için tutuklandı. Göz altında olduğu sürece akrabaları ile görüştürülmeyen Tskayev’in ölüm haberi yakınlarına geç verildi. Tutuklunun ölüm haberini alan akrabaları, Tskayev’i polislerin döverek öldürdüğünü idda ediyor. Tskayev’in akrabalarına teslim edilen cenazede, şiddet uygulandığını kanıtlayan bulgular var. Sosyal medyada paylaşılan cenaze fotoğraflarında, Tskayev’in vücudunun heryerinde morluklar göze çarpıyor. Polisin şiddetine isyan eden Tskayev yakınları, İristonskiy ilçe polis karakolu önünde ve Vladikavkaz şehri merkezinde protesto eylemi yaptı. Eylem sonrası basına yansıyan olayda, Osetya Cumhuriyeti-Alanya İçişleri teşkilatının yaptığı açıklamanın doğru olmadığı ortaya çıktı. Gelişmeler doğrultusunda, emniyet güçleri ilk yaptığı açıklamayı değiştirerek şiddetin üstünü örtmeye çalışıyor. Fakat Rusya genelinde polis şiddetine alışık olan insan hakları savunucuları gelişmeleri dikkatle izleyerek kanıt toplamaktalar. Kuzey Osetya İçişlerinin olayla ilgili ilk açıklamasını, resmi web sitesinden ekran görüntüsü alarak paylaşan insan hakları savunucuları, polisin olayı örtbas etme çabalarını açığa çıkarmış oldu.

Kuzey Osetya Cunhuriyeti’nde meydana gelen bu şiddet olayı bütün Kafkasya’da yoğun ilgi gördü. Kafkasya genelinde İslamcı direnişçilere, değişik örgütlerin üyesi oldukları iddia edilerek şiddet uygulanması zaten alışılmış bir olay. Vladikavkaz’da meydana gelen olay ise polis şiddetinin boyutlarını gözler önüne seriyor.