Çeçenya’da IŞİD operasyonu

Çeçenya’da, IŞİD mensubu olduğu iddia edilen üç direnişçi öldürüldü.

Grozny TV, 8 Ekim’de Caharkale, Staropromıslovskiy bölgesinde yapılan operasyon hakkında bir haber yayınladı. Grozny TV’ye konuşan Kadirov, öldürülen direnişçilerin IŞİD militanı olduklarını ve Çeçenya’ya Suriye’de eğitim gördükten sonra geldiklerini söyledi. Kadirov, FSB ve polisin ortak çalışması ile yapılan operasyonun başarı ile sonlandırıldığını söyledi. Çeçenya güvenlik güçlerinin yaptığı açıklamaya göre, Zelimhan Başanayev ve Magomed Mazayev, Caharkale, Staropromıslovskiy bölgesi Mayakovskogo mahallesinde, 142 numaralı apartmanda kiraladıkları dairede öldürüldü. Çeçenya güvenlik güçlerinin verdiği bilgilere göre, üç kişilik grubun lideri olan Şamil Çerkizov ise Grozni Havaalanı’na yakın olan Proletarskoye mahallesinde vuruldu. Çerkizov’un kullandığı aracı kimlik kontrolü için durduran iki polis onun açtığı ateş sonrası yaralandı. Yaralı polisler önce Grozni Hastanesine kaldırıldı, daha sonra ise Moskova’ya nakledildi. Operasyonda öldürülen kişilerin kimlikleri, ertesi gün yapılan açıklama ile duyuruldu.

9 ekim 2015’te Rusya Soruşturma Komitesi’nin resmi web sayfasında yayınladığı basın bülteninde, “Öldürülen yer altı örgüt üyelerinin kimlikleri tespit edildi. Onlar 1989 doğumlu Zelimhan Başanayev ve 1990 doğumlu Şamil Çergizov ve hakkında federal arama ilanı bulunan 1990 doğumlu Magomed Mazayev’dir” açıklaması yer aldı.

Rusya basını, yapılan operasyonun yerel halka güvenlik sorunları yaşattığını ve bölgede yaşayan sivillerin panik yaşadıklarını yazdı.

Kavkazki Uzel’in aktardığı bilgilere göre, siviller operasyonun yapıldığı bölgeden tahliye edilmedi. En çarpıcı olanı ise, operasyon esnasında, şahısların saklandığı apartmana 340 metre uzaklıkta bulunan çocuk yuvasında çocukların bulunuyor olmasıydı. Güvenli bölge ilan edilen operasyon alanından çocuklar tahliye edilmezken, Kavkazki Uzel, çatışma sesleri duyan ve çocuklarını almaya koşan velilerin bölgeye sokulmadığını yazdı. Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, operasyon bölgesinde bulunan çocuklara ulaşamayan veliler fenalık geçirdi.

Rusya güvenlik güçleri ve Kadirov, vurulanların IŞİD militanı olduklarını resmen açıklamış olmasına rağmen, Vilayet Nohçiyço’ya yakın olan YouTube hesabından paylaşılan videoda, Grozni’de  şehit olanların Vilayet Nohçiyço askerleri oldukları idda edildi. Vilayet Nohçiyço, daha önce Nohçiyço’ya yedi kişilik bir grubun gönderildiğini açıklayan bir video paylaşmıştı.