Suriyeli Çerkes genci müzik dehası çıktı

Suriye'den savaş sebebiyle ayrılarak Türkiye'ye gelen Çerkes genci Tambi Asagd müzik defası çıktı.

 

Türkiye'ye geldiklerinde buradaki Çerkesler tarafından karşılanan Tambi Asagd ve ailesi bir süre İstanbul'da misafir edildikten sonra Bursa'ya yerleşti.

 

Türkiye diaspora örgütleri tarafından organize edilen bir çok etkinlikte çaldığı akordion ile izleyenlerin beğenisini kazanan Tambi Asagd'ın yeteneğini piyano öğretmeni, Rus uyruklu Elena Yudina keşfetti.

 

Bir yıl eğitim aldıktan sonra kendisinden 10 yıl önce müzik eğitimine başlayan yaşıtlarıyla Moskova ve St. Petersburg'da Uluslararası yarışmalara katılan genç sanatçı birinci oldu.

 

Kendisini 11 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul'da dinleyen New York Konservatuarı Piyano Bölüm Başkanı Tamara Poddubroya'nın yorumu “inanılmaz bir yetenek” olduğu yönünde. Asagd'ı New York Konservaturı'na almak istediğini de söyleyen Tamara Poddubroya, bunun için Asagd'ın uluslararası başarılara imza atması gerekitiğini belirtirken bu konuda da yardımcı olacağının sözünü verdi.

 

Türkiye'deki Çerkes diasporası tarafından yakından tanınan Tambi Asagd bu gelişmelerin ardından Türkiye'de de gündeme geldi. Kendisi ve hikayesi ile ilgili röportajlar ve tv programları yapılan Asagd şimdi Amerika'da gerçekleştirilecek olan Crescendo International Competitions yarışmasına hazırlanıyor.

 

Tambi Asagd'ın eğitimini aldığı Akademix Güzel Sanatlar Merkezi'nin Yöneticileri Rüstem Avcı ve Elena Yudina Çekiç da Asagd'ın yarışmalara katılabilmesi için gerekli desteğin sağlanmasına çalışıyor. Destek için Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile görüşen yöneticiler, 2 yıl içinde Asagd'ın katılmasını planladıkları yarışmalar için yaklaşık 50 bin dolara ihtiyaç olduğunu ayrıca kendisinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul edilmesi gerektiğini söylüyorlar.

 

Bir anda ülke gündemine genç yetenek Tambi Asaad da, müziği çok sevdiğini belirterek, Türkiye’yi dünyada temsil etmek istediğini belirtiyor.

Ajans Kafkas