Suriyeli Çerkesler için Moskova’da eylem

Moskova/Ajans Kafkas – Bir grup genç aktivist Suriyeli Çerkeslerin hakları için Rusya Dışişleri Bakanlığı binası önünde eylem yaptı.

 

Dün bir grup genç Çerkes aktivisti Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanlığı binası önünde, Suriyeli Çerkeslerin içinde bulunduğu zor şartlara dikkat çekmek için kitlesel bir eylem yapmayı planladı. Suriyeli Çerkesler, ‘diasporadaki yurttaşlar’ kanununun kapsadığı kişiler arasında. Yani Rusya kanunları bu kişilerin haklarının korunmasını taahhüt ediyor. Ancak Suriyeli Çerkesler şu ana kadar tanınan bu ‘ayrıcalık’tan yararlanabilmiş değil. 

Planlanan toplu eyleme izin verilmedi, ancak göstericiler tek kişilik eylem hakkını kullandılar. Gençler tek tek, ellerindeki yaşam hakkı ve anavatana dönüş hakkına dikkat çeken pankartlarla Dışişleri Bakanlığı, Devlet Başkanlığı Sekreterliği, Acil Durumlar Bakanlığı ve Göç Servisi binaları önünde eylem yaptılar.

 

Eyleme katılanlar, Rusya’nın Suriye’deki Çerkesler için artık gerçekten harekete geçmesi gerektiğini vurguluyorlar. KVKZWB/ÖZ/YA