Moskova’da “Kafkasya Senfonisi”

Rus ve Çerkes kompozitörlerin elinde senfoniye dönüşen Çerkes halk ezgileri Moskova’da dinleyicileri büyüledi. 

 

Moskova Çaykovski Konservatuarı büyük salonunda, 3 Kasımda “Kafkasya Senfonisi” adlı proje kapsamında bir konser verildi. Uluslararası Tavriçeski senfoni orkestrası şef Mikhail Golikov’un yönetiminde Şleyber, Mosolov, Balov, Kabardokov ve Haupa’ya ait eserleri seslendirdi.

 

Kompozitör Cebrail Haupa iki bin kişilik salonun tamamen dolmasından ve dinleyicilerin beğenisinden memnun olduğunu dile getirdi. Konserde eseri çalınan kompozitörlerden biri olan Murat Kabardokov ise “Dünyaya, özellikle Avrupa’ya ve Rusya’ya Çerkes kültürünü göstermek istedik. Kafkasyalılar sadece savaşçı olarak değil, yüksek kültürleriyle de tanınsın istedik” dedi.

 

Kafkasya Senfonisi projesinin organizatörlerinden biri olan Kabardey-Balkar’ın Sankt-Petersburg özel temsilcisi Albert Saralp, 12 eserden oluşan konser programını Mihail Golikov, Murat Kabardokov ve Cebrail Haupa tarafından oluşturduğunu kaydetti. Saralp’ın verdiği bilgilere göre Kafkasya Senfonisi’nin CD’ye aktarılması 2 milyon 600 bin rubleye mal oldu. Ünlü yönetmen Aleksandr Sokurov ve Nalçik Belediyesi projeye önemli ölçüde maddi destek sağladı. Birer saatlik beş CD’den oluşan setler bin adet basıldı ve Nalçik Belediyesi tarafından okullara ve komşu cumhuriyetlere dağıtıldı.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas