Litvanya’ya başvuru;“Çerkes Soykırımını Tanıyın”

Çerkes Soykırımı’nın tanınması talebiyle Litvanya Parlamentosuna başvuruda bulunuldu. 

 

Kafkasya ve diasporada yaşayan yaklaşık 145 Çerkes Litvanya Parlamentosuna Çerkes Soykrımı’nın tanınması talebiyle başvuruda bulundu. Yeni başvuru 11.03.2015 tarihinde yapıldı ve Litvanya Cumhuriyeti Başkanı Dalia Grybauskaite, Litvanya Parlamentosu (Seimas) Sözcüsü Loreta Grauziniene ve Litvanya Başbakanı Algirdas Butkevicius’a gönderildi.

 

Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün tarihsel sürecinin detaylı bir şekilde anlatıldığı metinde ayrıca Rusya’nın Suriye’den anavatanına dönmek isteyenlere yaklaşımı, Çerkes aktivistlere yönelik tehdit ve saldırılar dile getirilerek Gürcistan Parlamentosunun Çerkes Soykırımını tanıma kararı ve Ukrayna Parlamentosu’nun konuyu gündemine alması hatırlatılıyor.

 

Litvanlar ile Çerkeslerin ortak kaderlerine vurgu yapılan mektup, “Çerkes Problemi”, ulusal ve uluslararası özelliklere sahip olduğu kadar, aynı zamanda bir “değerler” problemidir, bu yüzden “Çerkesya”yı “Baltık-Karadeniz-Hazar Denizi” alanı içerisinde görmekteyiz. Çerkesler, Borjomi Deklerasyonu’nda belirtilen Avrupa değerlerinden yanadırlar.Belirtilen sebeplerden dolayı, Çerkes Soykırımının tanınması talebimizi Yüksek Makamlarınıza arz ederiz” şeklinde sona eriyor. 

AjansKafkas